Nechcete změnit práci?

Pokud jste přemýšleli o změně kariéry, nejste sami. Kdy jindy to promyslet, než na začátku nového roku. Jaké překážky - pokud vůbec nějaké - vám stojí v cestě?

Na začátku pochyby

Jakmile si dovolíte přemýšlet o změně práce nebo kariéry, začne se objevovat ohromné množství otázek, pochyb a nic z toho není moc pozitivní. Vyhlídka na změnu kariéry je pro řadu lidí natolik zdrcující, že je ochromí - a nakonec neudělají vůbec nic.

Největší „zlo“ je prostě strach. Strach, že nevyděláme dost peněz, nebo nám minimálně klesne standard. Strach, že nedosáhneme na vrchol kariérního žebříčku. Strach, že na TO nemáme a nakonec také pocit, že jsme vlastně ztroskotanci, za nic nestojíme a nejlepší by bylo nedělat nic.

Nečinnost snižuje sebedůvěru a ta následně brzdí schopnost člověka identifikovat možné nové kariérní cesty. Ukazují to výzkumy i hloubkové rozhovory. Máme problém vyskočit ze své zajeté cesty, podívat se na svět z jiné perspektivy a s čistou hlavou. Koloběh pochyb a sebeobviňování nás drží zpátky, nebo minimálně na místě.

Prazákladním problémem však není omezující myšlení, ale to, že mnoho lidí prostě neumí hledat nové možnosti - nebo si ještě nepřipouští. Pokud jde o kariérní změnu, je třeba jít po ujištění, potvrzovat si cestu, a ne naopak.

Co se s někým poradit?

Obecně je pro lidi obtížné navazovat nové kontakty za účelem získání zaměstnání. Je to ještě těžší, když nemají jasný příběh, pokud nevědí, co chtějí dělat dál a na čem stavět. V důsledku toho se lidé obávají, že nebudou vědět, co při navazování kontaktů říct. Tak se proces změny zase zpomalí – nevyužijí, nebo ignorují potenciálně užitečný kontakt.

Dan pracoval ve finančním sektoru, jako manažer. Měl pocit, že všechny zná a není tam nic nového. Když dlouho nemohl najít naplňující práci, šel se náhodou podívat na přednášku ze světa startupů a zjistil, že i on má velkou cenu ve světě, kde ho nikdy nenapadlo hledat...

K tomu ty peníze

Je to velmi častý blok, zejména pro lidi, kteří cítí zodpovědnost za rozpočet své rodiny. Dokud se však člověk nedozví více o specifikách nového povolání - a v ideálním případě si je nevyzkouší bokem, aniž by riskoval finanční zajištění - působí obavy z peněz jako neověřené mentální bariéry.

Jana pracovala jako vysoce postavená obchodní novinářka snila o tom, že se bude živit psaním beletrie. Obávala se financí a toho, zda v tom bude dobrá. Když si to vyzkoušela, zjistila dvě věci: Byla skutečně schopná, ale psaní na plný úvazek ji nebavilo tolik, jak očekávala. Toto poznání ji přesvědčilo, aby se znovu a s radostí věnovala své stávající kariéře. Nic jí tam neutíkalo.

Nedostatečně nebo zase příliš kvalifikovaní….

Aspiranti na změnu kariéry vědí, jak důležité je identifikovat své přenositelné dovednosti. Ale potom tady jsou jejich nedostatky, konkrétní, nutné dovednosti v dané, nové oblasti.

Můžete pracovat v obchodě, ale prostě nerozumíte digitálnímu marketingu a můžete mít pocit, že to je velká překážka. Vaše znalosti by mohly být považovány za zastaralé. V jiných oblastech můžete být vnímáni zase jako příliš kvalifikovaní.

A tyto obavy nejsou iracionální. Svět je mnohem komplikovanější, nové technologie ovlivňují a určují řadu odvětví.

Co tedy s tím

Podle Harvard Business Review, jsou nejčastější kroky k úspěchu právě opakem toho, čeho se se nejvíce bojíme, musíme překonat strachy, postavit se jim a to aktivním přístupem:

  • navazování kontaktů (vytváření sítí),
  • získávání nových znalostí a dovedností,
  • zkoušení věcí,
  • zkoumání možností,
  • a sebereflexe.

Vytváření sítí

Sítě jsou hlavním zdrojem pro nápady, nový směr, ale i doporučení a nové informace. Jsou také zrcadlem naší identity. Proto, když se pokoušíme o změnu, musí se změnit i naše sítě. Setrvávání u „starých známých“ omezuje naše představy o tom, co je možné. Proto jsou pro pracovní mobilitu důležité takzvané "slabé vazby" (tedy relativně vzdálení známí než blízcí přátelé).

Experimentální studie LinkedIn zkoumala sítě více než 20 milionů uživatelů po dobu pěti let a 2 miliardy nových vazeb a 600 000 nových pracovních míst, které byly vytvořeny. Ukázalo se,  že navazování kontaktů mimo svůj obvyklý okruh je překvapivě obtížné i pro zkušené manažery. Jediným lékem je "prostě jí do toho a tvořit si nové".

Získávání nových znalostí a dovedností

Významný počet respondentů uvedl, že jim při změně kariéry pomohlo rozšíření nebo aktualizace dovedností prostřednictvím kurzů a dalších aktivit. Nedá se nic dělat. Poptávka po určitých dovednostech je tak vysoká a mění se tak rychle, že se stále více lidí vrací do školy nebo aspoň na různé kurzy. Například poskytovatel online kurzů Coursera uzavřel rok 2022 s 23 miliony zapsaných studentů více než v předchozím roce - kdy počet jeho studentů již překročil 100 milionů.

Zkoušet, zkoušet…

Pokud máte nějaké tušení, prozkoumejte ho, i když jen provizorně. Mohou to být brigády, zapojení do poradenství, práce na volné noze, zapojení do projektů. Když nevíte, kde začít, už jen to, že děláte cokoli, co se liší od toho, co děláte obvykle, vám může pomoci odlepit se od země.

Přihlaste se do online kurzu. Zúčastněte se konference. Věnujte se dobrovolnické práci. Tyto činnosti vytvářejí "diskontinuitu návyků" a zprostředkují vám kontakt s lidmi z nových kruhů, což vám pomůže s bariérami v myšlení i v navazování kontaktů.

Zkoumání možností

Zkuste si zjistit více. Třeba si najděte 20 ideálních firem, nebo ideálních a inspirativních šéfů. Ačkoli toto cvičení nemusí nutně vést k nové práci, přinese akci, užitečné poznatky.

Petr přišel o práci, jeho kontakty byly omezeny konkurenční doložkou. Když si prošel nejúspěšnější firmy na burze, zjistil, že se na svět může dívat i jinak, než – všude, kam nemůže jít. Kolik vlastně umíte vyjmenovat atraktivních firem? Umíte jich aspoň 20?

Sebereflexe

Respondenti uváděli, že jim pomáhá věnovat čas reflexi a osobnímu rozvoji, zejména pokud je vedou profesionální koučové a kariérní poradci. Jedna osoba to popsala jako rozvoj sebedůvěry. Ačkoli introspekce bez experimentování málokdy vede k jasnému dalšímu kroku, může být obzvláště užitečná pro překonání negativních emocí spojených s nečinností v kariéře a pro získání sebedůvěry potřebné k vytrvání v bolestném mezidobí, které je charakteristickým znakem přechodů, nebo hledání.

Autor: Helene Známá

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy