Jak zastavit nebo přerušit ukecaného?

Podvacáté omílá zážitek z dovolené z roku 2017, štve vás to, ale nechcete působit hrubě. Co dělat s takovým upovídaným a nesoudným člověkem?

Zajímavá rada na začátek je na chvíli se pozastavit a zamyslet se nad tím, proč tato osoba tolik mluví (i když se nám to moc nemusí zdát vždy proveditelné). Někteří lidé prostě mluví, protože jsou nervózní, a pokud si to uvědomí, jsou ještě nervóznější. Jiní mohou cítit potřebu prostě vyplnit ticho nebo se obávají, že se nezapojíte, když přestanou a tak prostě mluvit dál.

Základní úspěch spočívá potom v tom, kdy a jak mu jemně skočit do řeči - protože to může někdy být nezbytné a užitečné.

Jemně skočte do řeči na konci myšlenky, nebo když se opakují

Když se takto ozvete dříve, než se druhá osoba úplně odmlčí, vlastně to není úplně přerušování, ale tzv. kooperativní překrývání, které je běžné v některých kulturách. Je určitě důležité zvážit svůj tón. Obecně platí, že čím jemnější je, tím lépe – v podstatě reagujeme rychleji na to, jak s námi někdo mluví, než na obsah toho, co říká. Možná zjistíte, že jakmile začnete mluvit, rádi se zastaví a poslouchají.

Používejte řeč těla, abyste dali najevo svůj zájem mluvit

Pokud se opravdu nemůžete přimět k tomu, abyste začali mluvit dřív, než se dotyčný přespříliš mluvící člověk odmlčí nebo nadechne, můžete se zkusit naklonit k němu a kývnutím těla dát najevo své zaujetí a touhu přispět, nebo můžete mírně zvednout ruku – tedy ne jako ve škole, ale aby bylo jasné, že máte co říct, a upoutat jejich pozornost.

Vymyslete si důvod k útěku

Pokud vše ostatní selže a už toho máte dost, vždy si můžete vymyslet výmluvu. Jednoduché je to po telefonu nebo přes video, kdy se můžete odkázat, že je někdo za dveřmi, nebo musíte běžet na schůzku.

Pokud nemůžete fyzicky místo opustit - jste v letadle nebo v práci, můžete nabídnout spíše vnitřní výmluvu (opět bez ohledu na to, zda je skutečná, nebo ne). V letadle můžete říct, že si musíte zavřít oči, něco dočíst, dodělat, případně si můžete něco vzít z přihrádky nad hlavou nebo si odskočit na toaletu, a až se vrátíte, laskavě mu sdělit, že si potřebujete číst, zavřít oči atd.

Odejděte elegantně, ale neurčitě

Někdy vás prostě nenapadne žádný zvlášť naléhavý důvod nebo výmluva, proč opustit konverzaci. Stačí, když dotyčného vezmete na chvíli na vědomí, a pak se omluvíte. Klidně s tím, že si dojdete pro vodu, nebo se chcete s někým ještě pozdravit .

Zaměřit se na jednoduše na sebe

Když se prostě nedá nic dělat, je ještě možné zaměstnat si mysl. Vnímat svůj dech, zpomalit běh myšlenek. Při nádechu si v duchu počítat do čtyř, zadržet dech na čtyři sekundy, pak na čtyři sekundy vydechovat a celé cvičení dvakrát až třikrát zopakujete. Je to tzv. kruhové dýchání pomáhá uvolnit a zklidnit nervový systém. Případně můžeme obrátit pozornost k nohám a lehce s nimi poklepávat nebo kroutit prsty na nohou. Takové cvičení vás vyvede z režimu myšlení "v hlavě" a připomene vám, že jste víc než jen myšlenky nad krkem a to také může mít uzemňující a uklidňující účinek.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy