10 mýtů o sexu, kterým mnozí věří

Nemáte mezi nimi nááááhodou taky nějaké oblíbené nesmysly? A neděláte si tím úplně zbytečně zle?

Sexuální výchova a povědomí o sexu jsou témata, která by měla být založena na vědeckých faktech a moderních poznatcích. Přesto se mnoho dospělých stále potýká s mýty a nesprávnými představami. Ať už je to kvůli nedostatečné sexuální výchově, zastaralým názorům, vlivu pornografie, nebo jen obyčejné neznalosti, některé mylné představy přetrvávají.

1. Masturbace ve vztahu znamená, že vás partner sexuálně nestimuluje...

Není důležité, zda jste svobodní, v monogamním vztahu nebo v páru: masturbace je zdravá a normální. Tyto sólové seance mohou dokonce zlepšit - nikoli zhoršit - intimitu, kterou sdílíte se svým partnerem. Masturbace může být uklidňující a relaxační, navíc vám umožní lépe poznat své tělo a zjistit, co vás vzrušuje. Poznání toho, jak se rádi dotýkáte, může zvýšit váš sexuální komfort a dokonce zlepšit váš sexuální vztah s partnerem.

Pokud však masturbace přeroste do nutkavého chování nebo nahrazuje sex s partnerem, může to být problém, který stojí za to probrat v páru a/nebo s odborníkem.

2. Muži nemají rádi ženy "tam dole"...

Výzkumy ukazují, že postoj mužů ke dráždění ženského pohlavního orgánu jazykem (cunnilingus) je zcela odlišný. Většina mužů považuje tuto techniku za hluboce intimní a vzrušující zážitek, a pro mnohé je to dokonce volba před vlastním „přijímáním".

Proti tomu 95 % žen uvádí, že přijímání orálního sexu je pro ně alespoň trochu nebo velmi příjemné.

3. Muži, kteří mají rádi anální sex nebo o něm fantazírují, musí být gayové.

Lidé jakékoli sexuální orientace - gayové, heterosexuálové, bisexuálové atd. - si mohou užívat pocity z análních hrátek, aniž by to ovlivňovalo jejich sexuální identitu. Sexuální chování nesouvisí se sexuální identitou.

4. Ženám nezáleží na orgasmu tolik jako mužům...

Průzkumy ukazují, že heterosexuální ženy mají skutečně menší pravděpodobnost dosáhnout orgasmu při sexu s partnerem než jiné skupiny. "Obvykle nebo vždy" dosahují orgasmu při sexu v 65 % případů. Pro srovnání, u heterosexuálních mužů je to 95 %, u gayů 89 % a u lesbiček 86 %.

Není to však proto, že by ženy nechtěly dosáhnout orgasmu – samozřejmě, že chtějí! Tento rozdíl může být způsoben řadou faktorů, jako je nedostatek předehry, nedostatečná stimulace klitorisu (kterou mnoho žen k orgasmu potřebuje) nebo špatná komunikace s partnerem. Mnoho žen si na to spíše zvyklo, než že by si cenily orgasmu méně než muži.

5. Sex je "dobrý" pouze tehdy, když končí orgasmem.

Rozhodně to není jediný příjemný aspekt sexuálního styku. I když sex nekončí vyvrcholením, může být pro oba partnery velmi příjemný. Sex funguje v mnoha dimenzích, které přesahují fyzickou stránku, nebo se s ní prolínají. Může jít o tantrické dýchání, BDSM, profesionální sexuální náhražky nebo fetišistické doplňky. Duchovní a emocionální léčivý potenciál sexu a sexuality je často přehlížen.

6. Starší lidé nemají zájem o sex...

To, že lidé stárnou, neznamená, že ztrácejí zájem o sex. Studie ukazují, že mnoho starších lidí si stále užívá aktivní sexuální život. Podle výzkumů má až 54 % mužů a 31 % žen ve věku 70–80 let stále sexuální aktivitu.

Ve skutečnosti může být sex ve stáří často uspokojivější, protože páry mají více času na sebe a lépe znají svá těla a potřeby. Dalším z důvodů je fakt, že starší lidé mají často méně stresu spojeného s prací a rodinnými povinnostmi, což jim umožňuje se více soustředit na intimitu a vzájemné potěšení. Navíc, s věkem přichází i větší sebevědomí a lepší porozumění vlastním sexuálním potřebám.

7. Sex v dlouhodobém vztahu ztrácí jiskru...

Mnoho lidí věří, že sex v dlouhodobém vztahu automaticky ztrácí na intenzitě a vášnivosti. Nicméně, výzkumy ukazují, že páry, které investují do svého sexuálního života a neustále hledají nové způsoby, jak se vzájemně potěšit, mohou zažívat velmi uspokojivý sex i po mnoha letech. Klíčem je otevřená komunikace, experimentování a ochota zkoušet nové věci. Páry, které pravidelně experimentují s novými sexuálními praktikami, mají vyšší úroveň sexuálního uspokojení. Může jít o jednoduché věci, jako je změna prostředí nebo zkoušení nových pozic, ale i o hlubší aspekty, jako je sdílení fantazií nebo zkoumání sexuálních hranic.

8. Muži vždy chtějí sex více než ženy...

Tento mýtus je založen na stereotypu, že muži mají vyšší sexuální apetit než ženy. Realita je však mnohem komplexnější. Sexuální touha se může lišit nejen mezi jednotlivci, ale i v různých fázích života. Někdy mohou mít ženy vyšší libido než muži. Důležité je, aby partneři respektovali své potřeby a hledali kompromisy, které budou vyhovovat oběma.

Existuje mnoho faktorů ovlivňujících sexuální touhu, včetně stresu, zdravotního stavu a emocionální pohody. Například ženy mohou mít vyšší sexuální touhu v období ovulace, zatímco muži mohou zažívat výkyvy v libidu v závislosti na hormonálních změnách nebo životních událostech.

9. Sex je nejdůležitější složkou vztahu...

I když je sex důležitou součástí mnoha vztahů, není jediným faktorem, který určuje jejich kvalitu. Emoční intimita, vzájemný respekt, důvěra a společné zájmy jsou stejně důležité. Některé páry mohou mít skvělý vztah i bez častého sexu, pokud jsou spokojeni v jiných oblastech svého života.

Páry, které investují do emocionální intimity a vzájemného porozumění, mají tendenci být ve svých vztazích spokojenější, i když jejich sexuální život není dokonalý. To naznačuje, že kvalitní vztah je výsledkem mnoha faktorů, nikoli pouze sexuálního uspokojení.

10. Orální sex není skutečný sex...

Někteří lidé považují orální sex za něco méně významného než pohlavní styk. Pravdou však je, že orální sex může být stejně intimní a uspokojující jako jakýkoli jiný druh sexuální aktivity. Pro mnoho párů je orální sex důležitou součástí jejich intimního života a může vést k hlubší intimitě a vzájemnému uspokojení.

Výzkumy ukazují, že orální sex je často spojován s vyšší úrovní sexuální spokojenosti a intimity mezi partnery. Tento typ aktivity umožňuje hlubší fyzické i emocionální propojení a může být způsobem, jak vyjádřit lásku a péči o partnera.

Sexuální mýty mohou negativně ovlivnit naše vnímání a prožívání intimního života. Je důležité, abychom se otevřeně bavili o svých přáních, potřebách a obavách, a to nejen se svými partnery, ale i s odborníky, pokud je to potřeba. Vědomí toho, co je pro nás a naše partnery nejlepší, nám může pomoci vytvořit zdravější a uspokojivější sexuální život. Pamatujte, že každý vztah je jedinečný a to, co funguje pro jeden pár, nemusí nutně fungovat pro jiný. Klíčem je vzájemný respekt a komunikace.

Autor: Magda Vaňková

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy