Stydíte se? Co s tím?

Pro některé lidi je nezávazný pokec na večírku nebo mluvení před velkým auditoriem noční můrou. Proč se někteří z nás stydí?

Stydlivost sama o sobě je zcela běžná a normální a nezpůsobuje problémy, pokud se nerozvine ve větší sociální úzkost. V extrémech může jít o neschopnost mluvit s lidmi v práci, potíže se socializací nebo o situaci, kdy mají pocit, že je budou ostatní lidé posuzovat nebo hodnotit.

Podle vědců mohou existovat evoluční důvody, proč se u lidí vyvinuly rysy stydlivé osobnosti. Bylo užitečné mít ve své skupině lidi, kteří se vydali na průzkum a zapojili se do nových skupin, ale bylo to také užitečné pro lidi, kteří byli averznější k riziku. Takoví lidé si byli více vědomi ohrožení a lépe chránili „oheň“ nebo třeba potomky.

Ne vždy je nám však takové chování přínosné a existují terapie, které se snaží změnit vzorce myšlení a chování - identifikovat různé druhy negativních myšlenek. Je tady ale nebezpečí, že určité způsoby chování, o kterých si myslíme, že nám pomáhají, jako je například nacvičování toho, co se chystáte říct předem, nebo vyhýbání se očnímu kontaktu, mohou ve skutečnosti způsobovat, že se cítíme sociálně úzkostnější.

Někdy je problém v tom, že lidé, kteří kvůli stydlivosti bojují s něčím, jako je veřejné vystupování, si často kladou velmi vysoké nároky na to, jak by měli v takové situaci vystupovat. Mohou si myslet, že by měli být velmi, velmi zajímaví a že by všichni měli být po celou dobu naprosto zaujati tím, co říkají.

Pokud se jim podaří snížit na sebe vyvíjený tlak, mohou si dovolit krátké pauzy, aby se nadechli, což může pomoci zmírnit část této úzkosti.

Mohlo by také pomoci snažit se soustředit spíše na vnější dění kolem sebe než na to, jak se kvůli úzkosti cítíte fyzicky. Soustředění se spíše na posluchače než na sebe vám může pomoci méně se zabývat tím, zda nezakopáváte o svá slova.

Je tedy dobré k sociálním situacím přistupovat jinak; to znamená změnit svůj scénář. Zeptejte se sami sebe, čeho se v sociálních situacích nejvíce obáváte. Bojíte se, že budete působit nudně? Nebo že vám dojdou slova? Čím více o své úzkosti víte, tím více ji můžete začít zpochybňovat.

Tak, vzhůru do toho! ;)

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy