Magnoli Universe #18: Režisérka Agnieszka Holland: Každý z nás může měnit svět

Slavná filmová režisérka a scénáristka Agnieszka Holland bere dech svou osobní odvahou a burcujícím uměleckým dílem miliónům diváků po celém světě. V Praze se chystá natáčet nový film o Franzi Kafkovi. Proč se obává světové války a jakou naději dává nastupujícím generacím?

„Tento rok bude to rokem neklidu“, říká v novoročním rozhovoru pro Magnoli umělkyně, kterou nejvyšší představitelé polské vlády a tamní pravice v loňském roce označili za vlastizrádkyni, za Hitlera, Stalina i Putina a její poslední snímek Hranice přirovnali k nacistické propagandě. A to údajně oceňovaný film ani neviděli. Tak silný poprask vyvolal děj scénáře o legitimizovaném násilí a nelidských krutostech na migrantech na bělorusko-polské hranici. Říká, že bylo její povinností ho natočit, a nikdo jiný by to nejspíš neudělal.

V novém podcastu Magnoli Universe se také dozvíte, proč si musela najmout v rodné zemi ochranku, jak silný vztah má od studií na pražské FAMU k České republice nebo jakou roli hraje v jejím životě mystérium Franze Kafky, o kterém začne na jaře v Praze natáčet svůj další film. Kde je při věčném putování světem vlastně doma? A kde pro sebe nachází v dnešním světě optimismus a naději?

Celý rozhovor najdete na vašich oblíbených podcastových platformách:

Apple Podcast

Spotify

 

Autoři: Antonín ParmaDavid Seibert a Tomáš Poucha

Foto zdroj Magnoli

Články s podobnými tématy