Chcete ještě a nedáte pokoj!

Už bychom toho měli možná nechat, ale máme ještě další nádherně zbytečná a poučná fakta z celého světa... Další seznam je tady...

  1. Wimbledonské tenisové míčky se uchovávají při teplotě 68 stupňů Celsia. Teplota tenisového míčku ovlivňuje jeho odskok. Při vyšších teplotách se molekuly plynu uvnitř míčku rozpínají, takže míček odskakuje výše. Při nižších teplotách se molekuly smršťují a míček se odráží níže. Aby se zajistilo, že se používají ty nejlepší tenisové míče, projde Wimbledonem každý rok více než 50 000 tenisových míčů.
  2. Staří Egypťané používali mrtvé myši na zmírnění bolestí zubů. V alžbětinské Anglii se myši používaly také jako lék na bradavice.
  3. Barva se uchovávala v prasečích měchýřích. Močový měchýř se zapečetil provázkem a pak se propíchl, aby se barva dostala ven. Tato možnost nebyla nejlepší, protože se často protrhl. Inovátorem byl americký malíř John G. Rand, který v 19. století vyrobil tuby na barvy z cínu a šroubovacích uzávěrů.
  4. Lidé skákají dál než koně. Světový olympijský rekord v nejdelším skoku člověka do dálky je větší než světový rekord v nejdelším skoku koně do dálky. Mike Powell vytvořil rekord v roce 1991 skokem dlouhým 8,95 metru a kůň Extra Dry vytvořil rekord v roce 1900 skokem dlouhým 6,10 metru
  5. Holubí bobky jsou majetkem britské koruny. V 18. století se holubí trus používal k výrobě střelného prachu, takže král Jiří I. potvrdil, že trus je majetkem koruny.
  6. V očích egyptské mumie byla nalezena cibule. Faraonovi Ramsesovi IV. byly při mumifikaci oči nahrazeny malými cibulemi. Kroužky a vrstvy cibule byly uctívány, protože lidé si mysleli, že představují věčný život.
  7. Beethoven nikdy neuměl násobit ani dělit. Slavný hudební skladatel chodil do latinské školy zvané Tirocinium, kde se učil některé matematické úkony, ale nikdy se nenaučil násobit ani dělit - pouze sčítat. Když jednou potřeboval vynásobit 62 číslem 50, napsal 62 na řádek padesátkrát a vše sečetl.
  8. Kanci si myjí jídlo. V basilejské zoologické zahradě pozorovali ošetřovatelé dospělé a mladé divočáky, jak sbírají jablka špinavé od písku a nosí je k nedalekému potoku, aby je před jídlem omyli. Omyli si třeba i celé mrtvé kuře, jiné potraviny, například cukrovou řepu, kanci snědli bez chování podobného lidskému.
  9. Jihoamerické říční želvy mluví už ve vejcích. Želvy nemají hlasivky a jejich uši skryté, proto se vědci domnívali, že želvy jsou hluché a nekomunikují pomocí zvuků. Výzkum však ukázal, že želvy ve skutečnosti komunikují na extrémně nízké frekvenci, která zní jako "cvakání, mlaskání a chroptění", které lze slyšet pouze přes hydrofon (mikrofon používaný pod vodou). Tyto zvuky se ozývají dokonce ještě z vejce před vylíhnutím želvy. Vědci předpokládají, že to pomáhá všem želvím sourozencům vylíhnout se najednou.
  10. První kočárek byl zkonstruován tak, aby ho mohla táhnout koza. William Kent, zahradní architekt, vynalezl první kočárek pro třetího vévodu z Devonshiru v roce 1733. Od rodičů z vyšších vrstev se však těžko očekávalo, že budou vynakládat úsilí na přepravu svých dětí, a tak Kent navrhl svůj model tak, aby ho mohlo táhnout malé zvíře, například koza.
  11. Včely mohou létat výš než Mount Everest. Včely mohou létat až do výše skoro 30 km. Skoro čtyřikrát nad Mount Everest - nejvyšší horu světa.
  12. Lví řev MGM je chráněn ochrannou známkou. Na začátku každého filmu studia Metro-Goldwyn-Mayer zařve na diváky ikonický lev. Ačkoli společnost MGM prošla několika obměnami maskotů lvů, zvuk řevu je vždy stejný. Společnost si v 80. letech 20. století nechala zaregistrovat ochrannou známku "zvuková značka".
  13. Irské bary bývaly na Den svatého Patrika zavřené. Až do roku 1961 platily v Irsku zákony, které zakazovaly otevírání barů 17. března. Vzhledem k tomu, že svátek v této silně katolické zemi připadá na období půstu, zdála se myšlenka na opíjení se poněkud nemorální.
  14. Těhotenské testy se datují do roku 1350 př. n. l. Podle dokumentu napsaného na starověkém papyru egyptské ženy močily na semena pšenice a ječmene, aby zjistily, zda jsou či nejsou těhotné. Pokud pšenice rostla, předpovídala dítě ženského pohlaví. Pokud vyrostl ječmen, předpověděly dítě mužského pohlaví. Pokud nevyrostlo nic, žena těhotná nebyla. Experimentování s touto teorií semen v roce 1963 prokázalo, že byla přesná v 70 procentech případů.
  15. Martin Luther King Jr. dostal trojku z veřejného projevu. Svět si Dr. Kinga pamatuje jako vůdce hnutí za občanská práva a lidé často citují jeho projev "Mám sen", který pronesl v roce 1963. Přesto více než deset let před tímto legendárním projevem, během svého prvního a druhého semestru dostal trojku z veřejného projevu.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy