Ztrácíte intuici? Co s tím?

Co když jste si zvykli spoléhat se na svůj "šestý smysl" a ten vás najednou zklame?

Každý den čelíme obrovskému množství rozhodnutí. Řada z nich se opírají o data, která mohou pomoci v rozhodování – ale ta nejsou vždy dostupná, zejména v rychle se měnících nebo nejasných situacích. V takovém případě se mnoho z nás obrací na intuici: na ten „zvláštní pocit“, který jsme si během času a prostřednictvím zkušeností vypilovali. O intuici jsme psali už (ZDE).

Hodnota intuice je zřejmá: Studie ukazují, že jde o kombinace pocitů ve střevech s analytickým myšlením a pomáhá nám dělat lepší, rychlejší a přesnější rozhodnutí. Dává nám větší jistotu ve volbách než spoléhání se pouze na intelekt. To platí zejména, když přemýšlíme příliš mnoho nebo když neexistuje jediná evidentně správná možnost.

Pocit, že jsme ztratili svou intuici, může nastat z několika důvodů; často to začíná, když jsou lidé přepracovaní nebo v práci přetíženi, což snižuje jejich mentální rezervy. Pocit, že vaše intuice je "pryč", může vést k spirále, ve které se vaše úzkost zvyšuje a stáváte se sebevědomějšími, což dále brání vaší schopnosti využívat subtilnější formy rozpoznávání vzorů.

  1. Spolehněte se na okolí - Vaše "suché období intuice" může mít jednu výhodu: připomenutí, že nemusíte stále dělat všechna rozhodnutí. Zkuste ustoupit a nechat své okolí nebo obecně „svět“ o něčem rozhodovat. Dá vám to čas na reset, ale svět kolem může jet dle svého. Nemusíte se tak strachovat – ono zase o tolik jít nemusí.
  2. Zařaďte více klidu - Intuice je svou podstatou subtilní - což je důvod, proč se může zdát snadné ji "ztratit", když jste pod tlakem. Součástí navázání spojení s vaším vnitřním pocitem je proto vytvoření prostoru během dne pro ticho a reflexi. Prostě si ve svých kalendářích naplánujte čas na klid – nechte svou mysl bloudit, bez jakéhokoli plánu nebo očekávaných výsledků. Rozhodně to nebude "plýtvání", ale neplánovaný čas umožní vašemu mozku dostatečně zpomalit, aby mohl zachytit signály, které by jinak přehlédl. Pokud se vaše intuice propadla, zjistěte, co můžete v krátkodobém horizontu odložit nebo eliminovat.
  3. Přestaňte multitaskovat – Stále se opakuje, abychom nedělali více věcí najednou - ale všichni to děláme. Dělání příliš mnoha věcí najednou je jistý způsob, jak utopit svou intuici. Když váš mozek zároveň pokouší dělat příliš mnoho úkolů, je těžší poslouchat svůj šestý smysl a všímat si vzorů v událostech.
  4. Procvičujte malá rozhodnutí. Další strategií je procvičovat používání vaší intuice pro malá rozhodnutí, kde o moc nejde. Můžete také procvičovat svou intuici s doporučeními, která dáváte, kde je to vhodné. Například, pokud máte více variant, můžete použít svůj instinkt a zvážit, který z nich se pravděpodobně stane. Potom tomu jděte naproti.
  5. Nemusíte být dokonalí: Jak řekl Theodore Roosevelt, "V každém okamžiku rozhodování je nejlepší věc, kterou můžete udělat, správná věc, druhá nejlepší věc je špatná věc a nejhorší věc, kterou můžete udělat, je nic nedělat." I když máte pocit, že vaše intuice se schovala, je důležité v určitém okamžiku dělat rozhodnutí a jednat, bez ohledu na všechno. Někdy je rozhodnutí lepší než čekání na správný okamžik.

Může být znepokojující cítit, že vaše intuice nefunguje tak, jak by měla. Ale podle našich zkušeností se téměř vždy časem vrátí.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy