Péče o nejbližší. Samozřejmé? Naplňující? Také sebezničující. Máme jedno zdraví, jednu energii, jeden život. A do toho se musíte postarat o sebe, o svoje děti i rodiče.
Absolvoval jsem to několikrát, obdivně sledoval svou ženu i další lidi kolem, čeho všeho jsou na hranici skutečné oběti vykonat. Celé noci nespíte a vyčítáte si, že se ještě lépe nedokážete postarat o blízkého, který potřebuje několikrát za den přebalit a je nepohyblivý… Odkládáte práci, rodinu, nejíte, nespíte.
A pak jednou jedete autem třeba z domova pro seniory nebo z bytu prarodiče a zhroutíte se. Vyčítáte sami sobě sobectví ve chvíli, kdy týdny nepřečtete dítěti pohádku na spaní, nežijete rodinným životem, taháte děti od čerta k ďáblu po nemocnicích a důchoďácích, nemáte víkendy. Přesto máte výčitky a pak vám hrábne.
Ale nemusíme jít jen do extrémů. Stačí být „sendvičovou“ generací. Starat se o děti, sebe sama, rodiče a třeba i prarodiče. Nikomu nic nevyčítáte, berete to tak jak to přišlo, chcete pomoci. Přejete svým blízkým radost, klid, péči, lásku… babička si chce povídat a je smutná? Prababička potřebuje oblíbenou housku a tu mají jen v tom krámu 21km daleko od vašeho bydliště? Berete telefon stokrát denně, protože vy jste tu přece pro ně?
Tohle téma kolem mne a několika známých rezonuje tak silně, že mám potřebu o něm napsat.
Kdo má srdce a mozek, obdivuje a lituje ty, kteří se starají o postižené dítě, vážně nemocného člověka nebo zvládnou adopci. Smekám před nimi. Extrémně náročné situace, kdy „váš“ život tzv. odkládáte, obětujete se.
„Proč to děláte? Vždyť se úplně zničíte!“, řekne vám sousedka, která klíčovou dírkou pozoruje, jak týdny měsíce a někdy celé roky přijíždíte a odjíždíte s jazykem na vestě a stárnete před očima.
„Chceme, aby děti měly příklad a…“
Tohle čeká většinu z nás. Svět se natolik změnil a zrychlil, že se nelze na pečující dívat optikou předchozích desetiletí nebo našeho dětství. Popravdě, nevím co na to říct. Pojďme se o tom veřejně pobavit, ale nesmíme sami sebe zničit.
Autor: Antonín Parma
Foto: zdroj Pexels.com