Pomáháte jiným, nebo vlastně sobě?

Často se mluví o pomoci druhým, jako o něčem nezištném, božském. Výzkumy ale ukazují, že z pomoci jiným můžeme také hodně profitovat - tady je seznam 10 výhod.

Když dobrovolně věnujete svůj čas, peníze nebo energii, abyste pomohli ostatním, neděláte jen lepší svět – děláte lepším i sami sebe. Studie naznačují, že samotný akt dávání zpět komunitě zvyšuje vaše štěstí, zdraví a pocit pohody. Zde je 10 výhod pomoci těm, kteří to skutečně potřebují.

1. Pomáhat druhým je dobrý pocit

Existují určité důkazy, které naznačují, že když pomáháte druhým, může to podporovat fyziologické změny v mozku spojené se štěstím. Tento zvýšený pocit pohody může být vedlejším produktem toho, že jsme více fyzicky aktivní v důsledku dobrovolnictví, nebo proto, že nás činí sociálně aktivnějšími.

2. Vytváří pocit sounáležitosti

Pomoc druhým nám může pomoci získat nové přátele a spojit se s naší komunitou. Osobní aktivity, jako je dobrovolnictví v potravinové bance, mohou také pomoci snížit osamělost a izolaci.

3. Dává vám to pocit smysluplnosti

Studie ukazují, že dobrovolnictví zlepšuje celkový smysl a identitu jednotlivce. Je to proto, že když pomáháte druhým, můžete se cítit odměněni, naplněni a zmocněni.

4. Dávání pomáhá udržet věci v perspektivě

Pomáhání druhým, zvláště těm, kteří mají méně štěstí než vy, vám může pomoci uvést věci do perspektivy a přimět vás, abyste se ve své vlastní situaci cítili pozitivněji.

5. Je to nakažlivé

Jedna studie zjistila, že lidé s větší pravděpodobností předvedou velkorysé činy poté, co pozorují, že jiní dělají totéž. Tento efekt se může šířit po celé komunitě a inspirovat desítky jednotlivců, aby něco změnili. 

6. Pomoc druhým vám může pomoci žít déle

Pravidelné dobrovolnictví může zlepšit vaši schopnost zvládat stres a odvrátit nemoci a také zvýšit váš pocit životní spokojenosti.

7. Dá vám to pocit obnovy

Pomoc druhým vás může naučit pomáhat sami sobě. Pokud jste prošli těžkou zkušeností nebo máte jen případ blues, „lék aktivismu“ je skvělý způsob, jak se vrátit k tomu, abyste se cítili dobře.

8. Zvednete si sebevědomí

Bylo zjištěno, že dobrovolníci mají vyšší sebevědomí a celkovou pohodu. Výhody dobrovolnictví závisí také na vaší důslednosti. Takže čím pravidelněji se budete dobrovolně věnovat, tím větší sebevědomí získáte.

9. Vytvoříte si silnější přátelství

Když pomáháte druhým, vydáváte pozitivní vibrace, které se mohou obracet na vrstevníky a zlepšovat vaše přátelství. Být silou dobra v životě přítele může pomoci vybudovat trvalé pouto.

10. Stanete se „skleněným poloplným“ typem člověka

Pozitivní dopad na někoho jiného vám může pomoci změnit váš vlastní pohled a postoj. Odborníci tvrdí, že konání laskavých činů zvyšuje vaši náladu, a nakonec vás učiní optimističtějšími a pozitivnějšími.

Autor: Tomáš Poucha