Příběhy za zdmi The Mozart Prague

Baví vás historie různých míst? Je možné, že se někde v Praze osobně potkali Mozart a Casanova? Pobýval tam Wágner, působil Havel? Nevěříte? Dnes se tam navíc dějí i Čáry v písku...

Místo, kde se dnes konají Čáry v písku funguje jako hotel po staletí. Je velmi zajímavé podívat se na to, co se tu v minulosti dělo a kdo tu nejen pobýval, ale třeba se i zamiloval.

Mozartova múza a hudba

Asi víte, že světová premiéra Dona Giovanniho se odehrála ve Stavovském divadle v Praze. Psal se rok 1787 a Mozart jednu ze svých nejslavnějších oper sám režíroval. Mnoho šlechtických rodin nabídlo Mozartovi a jeho rodině během jeho pobytu v Praze pohostinnost. Hudebník byl v té době superstar a mnoho bohatých mecenášů soutěžilo o jeho přízeň.

Mezi rodinami, které hostily Mozarta v Praze, byli také Pachtové, jelikož hrabě sám byl milovníkem hudby a velkým obdivovatelem Mozarta. Hudebníka proto dlouho žádal, aby napsal nějakou skladbu i pro něj. Večer 6. února 1787 nakonec přišel na to, jak si své přání splnit. V paláci měl začít ples, ale Mozartovi bylo řečeno, že se ho nebude moci zúčastnit, dokud pro hraběte nezkomponuje hudbu. S tím nemohl Mozart nesouhlasit, a tak za necelou hodinu napsal šest německých tanců K509.

Neuvěřitelné eskapády

Při svém pobytu se zde Wolfgang poznal i s krásnou hraběnkou Josefínou de Canal Pachta a nešelo jen o obyčejné setkání dvou osobností; byla to srážka dvou světů - hudby a inspirace. Josefínina vášeň pro umění a Mozartův nekonečný talent vytvořily nezapomenutelné okamžiky, které zanechaly trvalou stopu (nejen) v hudební historii.

Nesmírně zajímavé je, že ve stejné době, kdy Mozart připravoval svou operu, bydlel zde i jeho samotný vzor. Protagonista opery Don Giovanni, je pravděpodobně inspirován Giacomem Casanovou, kterého Mozart potkal v Itálii a zdá se, že i v tomto hotelu v Praze. 

Casanova "balil" paní domu...

Giacomo Casanova, známý svým dobrodružným životem a literárním dílem, také zanechal svou stopu v dnešním The Mozart Prague. Jeho pobyt v hotelu, ale i písemně dokumentovaný vztah s Josefínou přinesly příběhy lásky, vášně a inspirace, které nás dodnes fascinují. Prý madam potajmu pozoroval a zamiloval se do ní. Psal jí to v dopise, který je součástí archívu hotelu.

Revolucionáři a debatní kluby

V 19. století se The Mozart Prague stal centrem pro mladé revolucionáře, kteří zde hledali prostor pro své vášnivé debaty a plány na lepší budoucnost. Slovanská kavárna, nyní součást hotelu, byla svědkem mnoha důležitých momentů české historie. Tyto stěny, pokud by mohly mluvit, by vyprávěly příběhy o naději, touze po svobodě a nekonečném hledání spravedlnosti.

Václav Havel: Od kulisáka k prezidentovi

Příběh Pachtova paláce je spojen s další ohromující postavou českých, nebo přesněji československých dějin. Václav Havel, první prezident České republiky, byl kulisákem a poté spisovatelem v divadle Na zábradlí. Foyer divadla je součástí Pachtova paláce a jeho prostor se dnes využívá k pořádání recepcí a akcí. Havel tady měl své zázemí, které využíval i k psaní některých svých raných her.

A ještě jedno spojení 

Mezi Mozartem a Václavem Havlem existuje spojitost: rodina Ottů, majitelů hotelu The Mozart, sponzorovala poslední Havlovu hru, stejně jako hrabě Pachta a jeho manželka Josefína sponzorovali Casanovův román Icosameron.

The Mozart Prague není jen hotel; je to místo, kde se každý kámen a každá stěna dělí o tajemství minulosti. Je to útočiště pro ty, kteří hledají inspiraci v příbězích těch, kteří prošli jeho dveřmi - od slavných umělců až po odvážné revolucionáře. 

Autor: Magda Vaňková

Foto zdroj The Mozart Prague 

Články s podobnými tématy