Magnoli: V Česku je dobře, jen to tak někdy nevypadá

S řadou známých osobností jsme se bavili o špatné náladě u nás. Co si myslí egyptolog, podnikatelka, ekonom, nebo autorka ze světa nezisku? Přinášíme to podstatné z naší diskuse na hlavním podiu Festivalu Evolution.

Nechat se v každodenním životě otrávit nebo podléhat blbé náladě je snadné. Tomáš Poucha z Magnoli proto představil i pozitivní a méně známá fakta ke stavu naší společnosti.

Na příkladu analýzy a dat kolem průměrných Čechů – Jany a Jiřího z Jihlavy – představil Tomáš Poucha publiku často pomýlené vnímání okolností a faktický podíl médií a nás samých na šíření blbé nálady ve společnosti.

„Pořád se máme lépe a lépe, změny jsou sice rychlé, ale z pohledu historie se toho zase tak moc neděje“, krotil egyptolog a archeolog Miroslav Bárta zjitřelé emoce v období náhlých ekonomických změn, covidu či nedalekých válek. A dodává, že „Krize se vždy po ohlédnutí zpět ukazují jako prospěšné.“ Publikum také rozesmál, když připustil, že čím je starší, cítí se překvapivě více ezo.

Naproti tomu autorka knihy Hořím a duše neziskové organizace MILA, Simona Bagarová připomíná, že je jí nejlépe, když se sama zastaví, přemýšlí o věcech pohledem seniorů, o které pečuje a nadto má v pořádku vztahy s lidmi. „Stačí i úplné drobnosti, ale hlavně mít dostatek vlastního času“.

Proč jsou Češi nejvíce maniodepresivní národ na světě hned po vedoucím Řecku a co je pro ně na cestě ke štěstí stěžejní? Například sex, kultura a cvičení a také zahradničení spokojenosti určitě napomáhají. „Svět dnes se hodnotí 2x více jako nejlepší v historii, ale zároveň 4x nejhorší“, potvrdil značnou polarizaci ekonom David Navrátil z České spořitelny. 

Podnikatelka a hlava velké komunity žen Eva Čejková je pro změnu často ráda sama, doporučuje práci se vzpomínkami a s nezbytnými TO-DO a především TO-BE kartičkami a nechutí surfovat po internetu cituje psychologa Ericha Fromma a jeho slavnou hlášku „Rozdíl je mít a být“. Dobré vztahy mezi lidmi jsou i pro ni základem všeho, protože ty se na rozdíl od technologií nedají vypnout.

  • Záznam celého vystoupení a diskuse brzy představíme na magnoli.cz. 

    Festival Evolution proběhl ve dnech 16.-18.9. 2022 v Praze, detaily ZDE.