Kolik přátel máte? A proč vlastně?

Jak to máme s kamarády a kamarádkami? Kolik je normální jich mít a proč je to dobré?

Podle celosvětové studie "The Friendship Report je průměrný věk, kdy se seznamujeme s nejlepšími přáteli kolem 21 let - tedy ve fázi, kdy se nejen sbližujeme s novými formativními zkušenostmi, jako je první láska nebo první zlomené srdce, ale také jsme stále náročnější na to, s kým se přátelíme.

Ještě důležitější je, že mladá dospělost je období, kdy má mnoho z nás čas. Průměrný člověk stráví společenským životem pouhých 41 minut denně a vědci tvrdí, že k tomu, aby se z neznámého člověka stal blízký přítel, je obvykle zapotřebí více než 200 hodin, v ideálním případě více než šest týdnů.

Jak stárneme, prostor, který jsme dříve vyplňovali smíchem, drby a setrváváním vzhůru, dokud se nerozední obloha, mohou pohltit "dospělejší" starosti, jako je manželství, plození dětí a plně rozvinutá kariéra - a my máme tendenci dávat ze sebe méně.

Některé kultury si cení širšího kruhu přátel než jiné, což může být dáno odlišným výkladem přátelství. V Indii, na Blízkém východě a v jihovýchodní Asii lidé uvádějí, že mají třikrát více nejlepších přátel než lidé v Austrálii, Evropě a USA.

Nejvyšší průměrný počet nejlepších přátel má Saúdská Arábie (6,6), zatímco ve Spojeném království je jich nejméně (2,6) u nás, v Čechách se to točí kolem 3 lidí.

Jaká je kámoška nebo kámoš?

Základem důvěrného přátelství v našem regionu je najít lidi, kteří jsou vám podobní, a sblížit se s nimi díky podobnostem. Prostě nechceme, aby přátelství bylo odsuzující a přátelé by měli být odrazem nás samotných. Vysvětluje to také, proč mohou mít jen dva nebo tři nejlepší přátele, protože je těžké najít lidi podobné sobě. Trochu se to liší mezi jednotlivými generacemi - mladší jsou více otevření diverzitě – věkové, pohlavní i sociální.

V celosvětovém měřítku si 88 % lidí rádo povídá se svými přáteli online – protože to je rychlejší a snadnější a zhruba 25 % lidí se také líbí, že jim to umožňuje vykonávat více úkolů najednou.

Proč tedy mít kamarády?

Velkou výhodou je zlepšení duševního zdraví - mít blízkého přítele může pomoci snížit pocit osamělosti a deprese a zlepšit celkové duševní zdraví. Máme se komu vypovídat, někoho vyslechnout, zkrátka na věci nemusíme být sami. Navíc kamarádění podporuje sociální interakce a vztahy. To může vést k pocitu přináležitosti a podpory, což může snížit stres a zlepšit celkovou kvalitu života.

Dalšími benefity je vyšší sebevědomí (podpora a povzbuzování blízkého nám prostě pomáhá), nebo i podpora a rozvoj emocionální inteligence, což znamená schopnost identifikovat, vyjádřit a regulovat své emoce a emoce druhých.

Je to zdravé i z pohledá zdraví. Mít kamaráda, se kterým můžete mluvit o svých starostech, může pomoci snížit úroveň stresu a zlepšit celkovou pohodu. A z pohledu zdraví fyzického je to o společných zájmech a hodnotách – tedy velice pravděpodobná podpora zdravého životního stylu a prevenci rizikových chování, jako je například kouření, pití alkoholu nebo nezdravá strava.

Proč chodit s kamarády ven?

Má to několik vědecky podložených výhod:

  • Zlepšuje duševní zdraví: Studie ukazují, že trávení času s kamarády může pomoci snížit pocit osamělosti a deprese a zlepšit celkové duševní zdraví.
  • Zvyšuje pohyb a zlepšuje fyzické zdraví: Chodit s blízkými lidmi ven znamená obvykle nějakou fyzickou aktivitu, jako může být procházka, běh nebo jízda na kole. Tyto aktivity mohou zlepšit kondici, zlepšit kardiovaskulární zdraví a snížit riziko řady onemocnění.
  • Podporuje sociální interakce a vztahy: Trávení času s kamarády ván může pomoci posílit vztahy a podpořit sociální interakce. To může vést k pocitu přináležitosti a podpory, což může snížit stres a zlepšit celkovou kvalitu života.
  • Zvyšuje kreativitu a inovativnost: Potkávat se v jiném prostředí, diskutovat o různých tématech může podpořit kreativitu a inovativnost. Diskuze mohou vést k novým myšlenkám a nápadům a otevřít nové možnosti.
  • Snížení stresu: Občas si vyrazit může být skvělým způsobem, jak si odpočinout a uvolnit se od stresu a napětí z každodenního života. Trávení času venku, v přírodě a s lidmi, které máte rádi, může pomoci snížit úroveň stresu a zlepšit celkovou pohodu.

Tak běžte do světa!

 

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy