Jak žít a pracovat v horkém počasí?

Přinášíme další díl minisérie boje proti vedru, plný tipů a upozornění, co dělat a nedělat, když je velké teplo

Hlídejte a kontrolujte místní počasí nebo zprávy o aktuálním stavu. Berte v úvahu, že hodnoty tepla jsou sledovány ve stínu, se slabým větrem. Pokud jste na plném slunci, může se tepelný faktor zvýšit až o 10 °C.

Plánujte

Díky plánu si můžete stanovit časové limity pro pobyt v horku a naplánovat způsoby, jak minimalizovat účinky horka, než se do něj  vydáte. Vždy se ujistěte, že dodržujete časové limity tím, že určíte priority a méně důležité věci necháte dokončit, až bude chladněji.

Při pěší turistice si na začátku dne prostudujte mapu a vypočítejte si nejlepší trasu, zejména takovou, která pokud možno využívá stín.

Při plavání si hlídejte čas strávený v bazénu. Možná se vám zdá, že se slunci vystavujete minimálně, protože voda má chladivý účinek, ale příliš dlouhý pobyt v bazénu bez opětovného namazání opalovacím krémem nebo přestávky může vést ke spálení.

Pokud musíte v horkých dnech často cestovat autem, naplánujte si dopředu prohlídku vozidla a zajistěte, aby byla klimatizace v pořádku.

Pokud cestujete, dopřejte si čas na aklimatizaci – omezte fyzickou aktivitu. Nesnažte se ve výrazně teplejší lokalitě udržet svou běžnou úroveň aktivity. Aklimatizace může trvat i několik dní v závislosti na teplotním rozdílu.

Při práci v horku dodržujte tempo

Zpomalte, nemá cenu se namáhat, když je venku horko. Začněte a postupujte postupně a všímejte si, kdy na vás horko skutečně působí. Odpočinek nám pomůže vyrovnat se s přílišným horkem. Neodpírejte si možnost odpočinku, když se  cítíte unavení. Věci, které vyžadují velkou fyzickou námahu, můžete dělat brzy ráno nebo později během dne.

Používejte ventilátory

Ačkoli se o účinnosti ventilátorů v extrémních vedrech a vlhkosti diskutuje, některé výzkumy naznačují, že ventilátory jsou prospěšné až do 36 °C při 80% vlhkosti a 42 °C při téměř 50% vlhkosti. Ať už „ruční“ nebo elektrické ventilátory vás mohou ochlazovat nepřetržitou cirkulací vzduchu.

Můžete si vyrobit vlastní odpařovací chladič, který může i reálně snižovat teplotu. Jsou různé úrovně sofistikovanosti, ale stačit může i jen miska s vychlazenou vodou před ventilátorem. Mějte však na paměti, že nebudou fungovat při vlhkém horku.

Používejte klimatizaci

I když váš dům nemá centrální klimatizaci, umístění malé okenní nebo přenosné klimatizace do místnosti, kde trávíte nejvíce času, může hodně pomoci. Pokud se bojíte, vysokých účtu za elektřinu, pusťte klimatizaci na nejvyšší příjemnou teplotu.

Pokud klimatizaci nemáte, můžete zajít třeba do veřejných míst, kde se vyhnete horku: dobré mohou být knihovny, dobře klimatizované jsou obchody s potravinami.

Minimalizujte účinky slunečního záření

Zatáhněte závěsy a žaluzie - jakkoli je to možné. Zatažením záclon, stažením žaluzií nebo dokonce zablokováním oken můžete výrazně snížit teplo v domě a udržet ho chladný. Fungují i markýzy, protože zadržují přímé teplo z oken, aniž by blokovaly veškeré světlo.

Změna barvy střechy může snížit teplotu v celém domě. Světlejší barevné střechy mají v horkých letních měsících o desítky stupňů nižší teplotu. Na stávající střechu můžete nanést speciální nátěr, který její barvu zesvětlí, nebo vyměnit tradiční tmavší tašky za světlejší – což není levné, ale můžete na to myslet, až budete zase příště měnit střechu.

Důležitá je, samozřejmě, i lepší izolace, případně i to, aby mezi izolací a střešní krytinou bylo trochu vzduchu.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy