Jak vytvářet hudbu, když na nic neumíme hrát?

Je možné začít na něco hrát hned? Abyste nemuseli absolvovat teorii, studium techniky a not a prostě vytvářeli hudbu hned, jak na to dostanete chuť?

Ano, vytvářet hudbu, i když neumíte hrát na žádné hudební nástroj, je možné. Existují různé způsoby, jak se pustit do tvorby hudby bez hudebního vzdělání nebo dovedností

Digitální hudba a software

Dnešní technologie vám umožňují vytvářet hudbu s minimálními hudebními dovednostmi. Existuje mnoho hudebního softwaru a aplikací, které vám umožní vytvářet hudbu na počítači. Například programy jako GarageBand, Ableton Live nebo FL Studio nabízejí intuitivní rozhraní a zvukové knihovny, které vám umožňují vytvářet hudbu bez hudebního vzdělání.

Zpěv a texty

Základem hudby byly a jsou zvuky našeho hlasu. To umí každý a v podstatě jediný problém bývá v tom, že někdo náš neškolený hlas uslyší. To je ale úplně zbytečné a hlavně nesmyslné. Prostě, pokud na nic neumíte (nebo nechcete) hrát, můžete se zaměřit na zpěv. Klidně můžete psát vlastní texty na známé melodie a vesele je zpívat ve sprše, na půdě, ve sklepě, anebo i udělat doma malý koncert. 

Experimenty

Nebojte se experimentovat s různými zvuky, rytmy a nástroji. Hudba nemusí být složitá. Někdy jednoduché nápady a zvuky mohou vést k zajímavým a originálním výsledkům. Zkuste píšťaly, bubínky, fujary a podobně. Hrajte na lžíce, hledejte rytmus všude kolem sebe.

Kolaborace

Spolupráce s jinými hudebníky může být skvělým způsobem, jak si přinést hudbu do živoota, i když sami neumíte hrát. Můžete najít hudebníky, kteří jsou ochotni spolupracovat. Zpočátku můžete jen poslouchat, pomalu dělat doprovod, hrát perkuse, zpívat sbory, však uvidíte...

Hudební smyčky (loops)

Využití hudebních smyček vám umožňuje vytvářet hudbu tím, že kombinujete krátké úseky hudby (smyčky), které jsou předem nahrané. Existují různé žánrové smyčky, které můžete použít jako základ pro svou hudbu.

Samplování

Jedná se o proces, při kterém používáte existující zvuky, nahrávky nebo jiné samply a kombinujete je do nové hudby. Můžete například použít samply z různých hudebních nahrávek, zvuků přírody nebo zvuků každodenního života. Existuje mnoho zdarma dostupných samplovacích programů.

Výuka a (vysloveně) aktivní poslech...

Můžete se také věnovat teorii hudby a nemusí jít jen o klasiku. Online je nesmírné množství různých kurzů, kde vás mohou lektoři upozornit na různé nuance a zajímavosti a můžete se naučit hudbu nově, jinak vnímat. Nesmírně zajímavé je potom "hrát hudbu" celým tělem při poslechu - prostě dirigovat, tančit, jednoduše se jí nechat unést. A o tom to vlastně celé je.

Autor: Helene Známá

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy