Co to je vlastně ta intuice a proč je důležitá?
Vědci ji v mozku nevidí. Přesto jsou ověřené bleskurychlé, většinou skryté procesy zapojené do intuice, které mají velký vliv na rozhodování i kreativitu.
Intuice je pocit, kdy instinktivně víte, že něco, co děláte, je správné nebo špatné. Nebo je to ten okamžik, kdy ve tváři druhého člověka vycítíte laskavost nebo strach. Nevíte, proč to tak cítíte, je to jen tušení. Pochopení intuice sice představuje pro vědu značnou výzvu, ale obecně vzato jde o "naučené reakce, které nejsou výsledkem záměrných procesů".
Intuice byla dlouhou dobu vědou odmítána jako pseudověda - něco jako věda, ale ne doopravdy. Vědci však postupně došli k závěru, že se jedná o velmi reálný psychologický proces, při kterém mozek využívá k rozhodování minulé zkušenosti a podněty z vlastního okolí. Rozhodnutí se děje tak rychle, že není registrováno na vědomé úrovni.
Jedeme dva okruhy
Lidský mozek má dva "operační systémy". První je rychlý, instinktivní a bez námahy. V něm spočívá naše intuice. Intuice funguje tak, že čerpá ze vzorců nasbíraných našimi zkušenostmi, a když se musíme rychle rozhodnout, zda je něco skutečné, falešné, zda je to dobré, špatné, správné nebo špatné, čerpáme z těchto vzorců. To vše se děje "offline", mimo naše vědomí.Druhý operační systém reaguje pomaleji. Je analytičtější a promyšlenější a je vědomý.
Vnitřní hlas
Každý člověk na této planetě má intuici, ale ne každý se jí rozhodne naslouchat. Intuice je způsob, jakým podvědomí komunikuje s vědomím. Informace, které informují o "tom pocitu", jsou skutečné. Je to jako každé jiné rozhodnutí, ale její fungování - shromažďování, ukládání, skládání - se odehrává mimo naši vědomou mysl.
Když se slovo jako "instinkt" spojí se slovem jako "pocit", víte, že to musí mít dobrý důvod. Výzkumy naznačují, že emoce a intuice jsou v našich útrobách fyzicky přítomny. Střeva jsou vystlána sítí neuronů a často se o nich mluví jako o "druhém mozku". Nazývá se enterický nervový systém (ENS) a obsahuje asi 100 milionů neuronů, což je více než mícha a periferní nervový systém, ale méně než mozek. To je důvod, proč se nám "dělá špatně", když musíme učinit těžké rozhodnutí nebo když víme, že jsme učinili špatné rozhodnutí.
Systém…
Výzkumy se shodují na minimálně čtyřech odlišných typech intuice. Každému se může dařit v jiné oblasti, něco jiného nám funguje, někde to prostě máme dobře.
- expertní intuici založenou na předchozích zkušenostech – tu si vytvoříme – v práci, oblasti, které se věnujeme a pracujeme s ní
- kreativní intuici založenou na pocitu směru pro nové řešení – prostě víte, že tudy je to dobře a bude z toho skvělý nápad
- sociální intuici založenou na pocitu mezilidských vztahů – něco nesedí, někdo je vám nesympatický.
- časovou intuici založenou na pocitu správného načasování pro vytvoření nebo využití příležitosti – ještě ne, nebo už je ten správný čas.
Je dobré to trénovat
Všechno je možné rozvíjet, stejně tak i intuici. Ne tím, že budeme zkoušet, kam až se dostaneme, ale tím, že budete pozorovat, co se s naším tělem děje v daných situacích, ve kterých to míváme dobře.
Někdo vám může být nesmírně sympatický a vy už víte, že na lidi máte nos. Jednoduše se v interakci s takovým člověkem více pozorujete – co se ve vás děje? Máte husí kůži? Svrbění mezi lopatkami? Motýly v břiše, přeběhne vám mráz po zádech, rozbuší se vám srdce a zrychlí dech?
Někdy je to ještě jemnější a jediným způsobem, jak to popsat, je "vědění". Ucítíte, když je něco správně - bude to jasné, silné. A ucítíte, když něco není v pořádku. Důvěřovat své intuici může být zpočátku obtížné, pokud na ni nejste zvyklí, ale dejte jí čas a důvěřujte jí postupně, pokud se tak cítíte lépe.
Zajímavé je, že negativní emoce intuici zhoršují. Proto když jste naštvaní nebo v depresi, může snadno dojít ke špatným rozhodnutím. Výzkum to potvrdil, když zjistil, že lidé se při řešení slovních úloh rozhodovali intuitivněji, když byli pozitivně naladěni, než když byli naladěni negativně.
Pár tipů na závěr
Ono to prostě může znít trochu ezo… Nic nedáte za to, když si zkusíte pár cvičení:
- Zpětně, když je každý generál, můžete nepříjemnou zkušenost sledovat a pokud ucítíte šťouchnutí vnitřního hlasu "Já ti to říkal!" - to mluví vaše intuice. Pomůže si uvědomit ty vztyčené prsty z minulosti, které jste viděli (a ignorovali), můžete si věci ujasnit.
- Představte si složité rozhodnutí jako jednoduchou otázku typu správně nebo špatně. Ano není to snadné, ale ve složitých situacích se doporučuje zastavit se na pár desítek vteřin a zeptat se: "Je to správné?".
- Jak se cítíte, když si představíte, že se vydáte jednou cestou a pak druhou? Cítíte hrůzu, nebo úlevu? Představte si, jak to dopadne, a jak se při těchto předpokládaných výsledcích cítíte. Zde se projevuje základní intuice: Je to fyzický a emocionální pocit, který z něčeho máte, ale nedokážete určit, odkud pochází.
- Je to tady zase… Meditace - nekonečné přemítání nad scénářem nás může hodně omezovat. Řídit se intuicí vyžaduje odsunout ty „hlučné“ myšlenky z cesty. Uklidnit se, vypnout, ale také využívat strategickou intuici, takovou tu inspiraci, která přichází ve sprše nebo těsně před usnutím.
Tak, jaký z toho máte pocit?
Autor: Tomáš Poucha
Foto zdroj pexels.com