10 způsobů, jak zlepšit paměť

Přinášíme (často překvapivé) metody, jak dlouhodobě, ale i okamžitě zlepšit schopnost zapamatovat si lépe to, co potřebujeme.

Ať už se chcete stát šampionem v soutěži Riskuj! nebo si jen potřebujete vzpomenout, kde jste zaparkovali auto, zde je 10 věcí, které můžete udělat hned teď, aby se váš mozek stal efektivnějším.

1. Soustřeďte se 8 sekund

V dnešní době se všichni snažíme, aby věci byly rychlejší. Proto je tato rada neocenitelná: Když si něco opravdu potřebujete zapamatovat, soustřeďte se na to alespoň 8 sekund. To se může zdát jako dlouhá doba, když spěcháte a snažíte se stihnout milion věcí, ale stojí to za to. Studie prokázaly, že 8 sekund je minimální doba, kterou potřebujete k tomu, aby se informace dostala z krátkodobé paměti do dlouhodobé.

2. Neprocházejte dveřmi

Všichni jsme někdy vešli do místnosti a najednou jsme si uvědomili, že si nemůžeme vzpomenout, proč jsme tam vlastně potřebovali být. Nebojte se, nejste čím dál zapomnětlivější - je pravděpodobné, že to byl právě akt procházení dveřmi, který způsobil, že jste úplně ztratili paměť. Vědci zjistili, že účastníci virtuálních i reálných studií mnohem častěji zapomněli, jaký předmět právě vložili do nádoby, pokud byli dotázáni hned po projití dveřmi, než když předmět nesli stejnou vzdálenost v jedné místnosti. Vědci zatím nepřišli na to, proč tomu tak je, ale zdá se, že něco při vstupu na nové místo naši paměť restartuje.

3. Zatněte pěst

Pokud máte v práci problémy se zapamatováním, pořiďte si antistresový míček. Správně provedený akt zatnutí pěsti může výrazně zlepšit vaši schopnost vybavit si informace. Studie ukazují, že pokud jste praváci, měli byste před tím, než se pokusíte zapamatovat si nějakou informaci, sevřít pravou ruku v pěst. Když si ji pak potřebujete vybavit, sevřete levou ruku (u leváků je postup obrácený). Ujistěte se však, že v této pozici chvíli vydržíte; studie, která toto objevila, nechala účastníky svírat ruku dobrých 45 sekund, než ji pustili.

4. Cvičení

V tuto chvíli bychom se měli smířit s tím, že věda považuje cvičení za lék na naprosto jakýkoli problém, a s pamětí to není jinak. Fyzický akt zvyšuje bdělost a zásobování mozku kyslíkem, a dokonce může zvýšit růst buněk v částech mozku zodpovědných za paměť. Jedna studie zjistila, že hned po lehkém cvičení si ženy dokázaly vybavit věci lépe než předtím, než se pořádně zapotily. A i když vám rychlý běh může pomoci hned teď, z dlouhodobého hlediska je ještě účinnější. Jiná studie zjistila, že ženy, které se udržovaly v kondici po dobu šesti měsíců, si výrazně zlepšily verbální i prostorovou paměť.

5. Spánek

Téměř každý se někdy na střední nebo vysoké škole snažil před důležitou zkouškou vydržet celou noc (nebo nás o tom alespoň přesvědčuje popkultura). Ale i když jste si nechali šprtání téměř na poslední chvíli, je prospěšnější se pořádně vyspat než se učit až do rána. Studie zjistily, že procesy, kterými váš mozek prochází během spánku, vám ve skutečnosti pomáhají lépe si zapamatovat informace následující den. Když jste vzhůru, váš mozek je bombardován podněty a dobu, kdy spíte, využívá ke zpracování všech podnětů. Tehdy se zbavuje nepotřebných informací a zdvojnásobuje zapamatování důležitých věcí, například všech těch věcí z učebnice biologie. Ve spánku tyto informace konsoliduje do dlouhodobé paměti. Pokud zůstáváte vzhůru, mozek tento proces nestihne.

6. Používejte bláznivá písma

Pokud jde o knihy, noviny nebo internet, chceme, aby vše bylo jasné a snadno čitelné. Vědci však zjistili, že jedním z nejlepších způsobů, jak si zapamatovat něco, co jste četli, je přečíst si to podivným písmem. Na velikosti a tučnosti písma nezáleží, i když čím hůře se čte, tím lépe. Když je něco neznámého a obtížně čitelného, jste nuceni se na to více soustředit, což vám umožní si to snadněji zapamatovat.

Velké tučné písmo může ve skutečnosti vaší schopnosti zapamatovat si škodit, protože studie zjistily, že když byli lidé požádáni, aby si zapamatovali seznam slov, předpokládali, že si tučná slova vybaví snadněji než slova, která tučná nejsou, a proto se je méně učili, což vedlo k opačnému výsledku.

7. Žvýkejte žvýkačku

Pokud si potřebujete zapamatovat nějakou informaci na přibližně 30 minut, zkuste žvýkat žvýkačku. Studie zjistily, že lidé lépe zvládají úkoly vizuální i zvukové paměti, pokud při nich žvýkají žvýkačku. Zdá se, že už jen samotný akt žvýkání udržuje lidi soustředěnější a zlepšuje jejich koncentraci.

Pokud vás ale čeká test, nechte žvýkačku Juicy Fruit v kapse. Lidé, kteří nežvýkali žvýkačku, si vedli lépe při velmi krátkých paměťových úlohách, zatímco žvýkání pomáhalo lidem udržet pozornost při delších úlohách.

8. Pište si věci na papír

V dnešní době je mnohem běžnější psát si téměř všechny písemnosti, které potřebujete udělat, na telefonu nebo počítači. Nákupní seznamy jsou uloženy v tabletu, telefonní čísla a e-mailové adresy pod kontakty - už není téměř nutné si něco pamatovat. Tedy až do chvíle, kdy si zapomenete telefon a zjistíte, že si nepamatujete, jestli potřebujete vyzvednout chleba a vejce. Pokud si budete chtít napříště něco připomenout, napište si to dlouhým písmem. Nevadí, když si to, co jste napsali, nikdy nepřečtete: Studie prokázaly, že už jen samotné napsání vám umožní si něco vybavit tak, jak to nedokáže dotyk klávesnice.

9. Vědět, kdy zapnout a vypnout hudbu

Mnoho lidí má rádo, když jim při práci nebo studiu hraje hudba. A poslech hudby předtím, než začnete číst něco, co si potřebujete zapamatovat, vám skutečně umožní lepší zapamatování. Jakmile však začnete pracovat, vyndejte sluchátka z uší. Vědci zjistili, že poslech téměř jakéhokoli hluku, včetně hudby, při studiu rozptyluje pozornost a v budoucnu si z přečteného vzpomenete méně. Nezáleží na tom, jestli hudbu milujete, nebo ji nesnášíte; má stejný rušivý účinek jako to, když na vás někdo křičí náhodná čísla. Zpočátku se může zdát studium v naprostém tichu zvláštní, ale věda říká, že se to z dlouhodobého hlediska vyplatí.

10. Vizualizujte

Jedním z nejpodivnějších a nejúčinnějších způsobů, jak si něco zapamatovat, je spojit si to s vizuálním obrazem. To lze dovést do extrému, kdy si můžete vybavit obrovské množství informací jen tím, že si v mozku vytvoříte detailní vizuální obraz. Řekněme, že si chcete zapamatovat, že J. K. Rowlingová napsala knihy o Harrym Potterovi. Rowlingová zní jako bowling, takže si představte bowlingovou dráhu. Nyní k tomuto obrazu přidejte Pottera s jizvou. Tento drobný kluk s tenkýma rukama se rozbíhá, aby kouli hodil po dráze. Odtud můžete přidat další střípky informací, například názvy jednotlivých knih o Harrym Potterovi. Nakonec máte v hlavě místo plné informací, ke kterému můžete kdykoli přistupovat. Zní to bláznivě, ale podle vědy to opravdu funguje.

Autor: David Seibert

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy