Tradá do Budapešti

Další hlavní město, které je jen pár hodin jízdy autem a kde je toho opravdu hodně k vidění - víkend by mohl být málo...

Budapešť, hlavní město Maďarska, se nachází na břehu řeky Dunaje. Je to největší město v zemi a jeho metropolitní oblast patří k nejlidnatějším ve střední Evropě. Budapešť je známá svou bohatou historií, nádhernou architekturou a termálními lázněmi.

Město má dlouhou historii, která sahá až do římské doby. Budapešť vznikla v roce 1873 sloučením tří samostatných měst - Budína, Pešti a Óbudy. Během druhé světové války bylo město silně poškozeno, ale bylo obnoveno a stalo se významným kulturním a turistickým centrem.

Rozdělení na Buda a Pest: Budapešť se skládá ze dvou částí oddělených Dunajem. Buda se nachází na západním břehu a je známé svými historickými památkami, jako je Budínský hrad a Rybářská bašta. Pest leží na východním břehu a je živým obchodním a kulturním centrem.

Je plná nádherné architektury z různých historických období. Mezi nejvýznamnější památky patří Budínský hrad, Bazilika svatého Štěpána, Parlament, Řetězový most a nádherné secesní budovy v centru města. Město je také známé pro své impozantní náměstí, jako je Hősök tere (Náměstí hrdinů).

Kromě výhledů si tu můžete i pochutnat na lokální kuchyni, tradiční pokrmy jsou samozřejmě goulash (hovězí guláš), paprikáš (pikantní masová omáčka), langos (křupavá placka s různými příchutěmi) a strudl (tradiční dezert). Město je plné kaváren, restaurací a tržnic, kde si můžete vychutnat autentickou maďarskou kuchyni, ale známý je také živý noční život. Večer můžete objevovat různé bary, klub, restaurace a pivnice. Nejživější oblasti jsou například ulice Liszt Ferenc tér, Gozsdu udvar a oblast kolem Dunaje, kde najdete trendy podniky a noční kluby s různými hudebními styly.

Známá i méně známá místa

1. Budapešťský parlament je jedním z nejznámějších symbolů města. Tento ohromující neo-gotický palác se nachází na břehu Dunaje a je největším budapešťským budovou. Je fascinující nejen svou architekturou, ale také historií a politickým významem pro Maďarsko.

2. Rynek (náměstí) Hrdinů: Toto velkolepé náměstí je věnováno slavným maďarským hrdinům. V jeho středu se tyčí sloup se sochou Archanděla Gabriela, který je obklopen sochami maďarských panovníků a významných historických postav. Náměstí je důležitým místem pro slavnosti, oslavy a demonstrace.

3. Budínský hrad: Na kopci nad Dunajem je historickou pevností a jedním z největších turistických lákadel v Budapešti. Uvnitř hradního komplexu můžete navštívit královský palác, Matyášovu církev a Rybářskou baštu s nádherným výhledem na město.

4. Řetězový most: (Széchenyi lánchíd) je ikonickým mostem překlenujícím Dunaj a spojujícím Budu a Pest. Tento historický most, postavený v 19. století, nabízí úchvatný výhled na budovy parlamentu, Budínský hrad a panoráma města.