A ve čtvrtek to dodělám, opravdu!

Máte před sebou něco složitého, dlouhého, nepříjemného a nevíte, jak a také kdy to rozjet a hlavně dotáhnout? Přinášíme několik tipů.

Všichni občas zdržujeme s některými projekty, že? Někdy se nám jednoduše nechce dělat nudné věci, jako je třeba vyplňování výdajových rozpočtů, nebo se vypořádávat s věcmi, které nám vyčerpávají emocionálně, například napsat kritickou zpětnou vazbu na práci někoho jiného. A možná byste se divili, ale výzkumy nám říkají, že prokrastinace není jen o tom být líný nebo nespořádaný. Ve skutečnosti je to takový trik naší mysli, jak se vyhnout těm nepříjemným pocitům.

Jedním z nejběžnějších důvodů, proč odkládáme věci na později, je ten, že některé úkoly nám přijdou trochu matoucí nebo nejasné. Cítíme se zmateni, protože nevíme, jak začít nebo co přesně máme dělat, a to může vést k tomu, že se na nás "přilepí" jakýsi pocit nečinnosti.

Je jasné o co vlastně jde?

Velmi často se to může stávat, pokud konkrétní zadání není úplně naše a dá se vysvětlit různě. Má to být do hloubky, nebo stačí směr? Na co bude výsledek použit? To je nutné vyjasnit. Co přesně se po vás žádá? Jaký je požadovaný výstup a jak dlouho odhadujete, že to bude trvat?

Potom konkrétní kroky

I když už máte jasno ve vizi, nemusí být samozřejmé, jak se k vytouženému cíli dostat. Zejména pokud se zabýváte něčím, co jste nikdy předtím nedělali. Co je všechno nutné? Jaké jsou souvislosti a priority?

V těchto situacích je užitečné promluvit si s někým, kdo již něco podobného v minulosti dělal, nebo zjistit, co v minulosti udělali jiní. Nemusíte přesně kopírovat jejich kroky, ale třeba se jen zorientovat a odrazit

Začít s malými kroky

Nejednoznačné úkoly a projekty - protože jsou nejasné - se často zdají být obrovské, takže je logické, že se často odsouvají na konec řady. Odborníci potvrzují, že i malý krok kupředu vytváří pozitivní impuls, který usnadňuje dokončení celého úkolu. Jasně si určit úkol, který můžete splnit, i když není zrovna strategický (naopak může jít jen o dílčí drobnost, jako odeslat e-mail), může narušit vaši setrvačnost a v budoucnu se vám bude zdát snazší se k úkolu vrátit.

Vytvářejte si tlaky

Pokud prokrastinujete, je asi jasné, že pouhá síla vůle k motivaci stačit nebude a s předsevzetím, tento čtvrtek to určitě udělám, to neklapne. Vytvořte si na sebe tlaky, které zajistí, že cíle dodržíte. Stejně jako najmutí osobního trenéra kvazi-zárukou lepšího dodržování pravidel cvičení (za sezení jste již zaplatili a bylo by neslušné se mu v posilovně postavit), můžete si pro sebe nastavit mechanismy odpovědnosti, například si naplánovat týdenní kontrolu u svého nadřízeného nebo někoho blízkého.

Můžete se dokonce rozhodnout pro virtuální "kooperace" s ostatními, abyste zůstali zodpovědní za své pokroky v daný den; účastníci na začátku sezení oznámí, na čem budou pracovat, a na jeho konci podají zprávu. Můžete si také vytvořit vlastní "pravidla", která vás udrží v pohybu vpřed.

Omezte rozptýlení

Jako lidé jsme nastaveni tak, že naše mysl vyhledává dopaminové hity, včetně "vzrušení" ze čtení a odpovídání na zprávy, které nám přijdou do schránky, a procházení nových příspěvků na sociálních sítích. Nikdo si nemyslí, že je to ve skutečnosti produktivní, přesto je pro většinu z nás ďábelsky těžké tomu odolat.

Experimentujte a zjistěte, co vám vyhovuje; můžete zkusit nechat telefon v jiné místnosti, použít software, který omezí váš přístup na určité webové stránky, nebo dokonce používat počítač, který není připojen k internetu, abyste pokročili.

Tak vzhůru do toho!

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy