Tak vidíte, ani to nebolelo

Máme za sebou další čáry písku, tentokrát na téma co nás pohání k sexu a pud to není.

Už potřetí jsme se osobně potkali, večer, neformálně, se zajímavým hostem. Tentokrát to byla Sex koučka Gaia, kterou jsme představili v našem podcastu o týden dříve, pokud jste ho neviděli, záznam můžete najít zde.

Atmosféra byl nejdříve trochu nervózní, málokdo se nečervenal, ale postupně to opadalo a nakonec se ozýval i hlasitý smích a komentáře nebo výkřiky. Připravili jsme pár zajímavých myšlenek a postřehů.

Má to nějaký závěr?

Obecně by se celý večer dal shrnout poměrně jasně: Je to vlastně velice jednoduché – celé to téma je prostě hodně složité.

Nedá se to nějak zjednodušeně uchopit, nedá se to brát jakkoliv černobílé, je tady celá řada různých odstínů, možností, nebezpečných oblastí, které můžeme pochopit úplně jinak, než jak je vnímá druhá strana, proto je potřeba poměrně pozorně sledovat, přemýšlet a stejně jako zaznělo v podcastu - základem je komunikace.

Sex, jako pud

V oblasti sexu je ohromné množství zastaralých pohledů a názorů. Abychom se ve věcech zorientovali je dobré rozlišit alespoň nějaké podskupiny.

Jedna z nich vychází ze starého a zjednodušujícího předpokladů, že v každém z nás je nějaká silná, živočišná nadrženost a té se říká pak sex. Jenže je to složitější. Tato „biochemie“ je jenom jedna část ze tří – musíme rozlišovat také vnější kontext a podněty a teprve dohromady je to potom sex.

Z toho vychází, že touha se dá vyrobit (a můžeme to udělat sami), ale také ji můžeme ztratit, nebo se nám může postupně vytrácet stejně, jako se v některých městech vytrácí obchody z náměstí, až tam nebude zajíždět ani pojízdná prodejny

Jak vylézt z ohrádky stereotypu?

Co si musíme uvědomit, abychom si mohli sex více užívat? Zase stejný závěr - není to tak snadné, jak se může zdát, nebo jak se k tomu přistupuje.

Motivační schéma

Každý je jiný, na každého platí něco jiného, každý má jiné představy a motivace toho, co se mu líbí – pro někoho to může být zákaz (nesmíš), pro někoho touha (bažení), pro někoho moc a dominance. Jaká je naše motivace, bychom si měli vyjasnit – sami nebo s partnerem.

K tomu je dobré sledovat, popsat, sdílet, co ve vás něco spouští, hraje, co vás láká, co se vám líbí – ať je to prostřednictvím nějakého filmu, knihy, scény, nebo i tajné nebo přiznané fantazie - ženy umí popisovat spíš pocity, muži spíše okénka filmu – scénáře. Je třeba to hledat, formulovat, ale také počítat, že jednomu nebo druhému partnerovi se to může měnit, nebo se to může vyvíjet úplně jinak u obou partnerů.

Zase ta komunikace, ale ne černobíle

Jednotlivá přání, představy a motivace si můžeme uvědomovat, nebo o nich komunikovat v různých situacích. Zjednodušeně řečeno by se dalo říci, že je to před, při, po sexu.

Před sexem - Že bychom měli sdílet fantazie a přání jsme už popsali. Jak je ale rozdělit? I ty se totiž dělit dají rozdělit. Můžeme se bavit z různých pohledů a způsobů

  • o sexu (co děláme a neděláme),
  • o svůdnosti (jak se naladit),
  • o romantice (jak a čím se vzrušit a dostat do nálady - superlativy),
  • o hravosti a mazlení (spíše pro ženy v podobě „ňuňání“),
  • nebo prostě sprostými slovy

Při sexu - mluvíme (pokud to jde) vždy a stále komunikujeme – popisujeme emoce, pojmenováváme co chceme, neměli bychom se u toho urážet, zlobit, prostě si upřesňujeme, co je to správné. Používáme jasné výrazy – jemněji, silněji, a podobné celkem jasné výrazy – žádné dobře (to druhému nemusí vůbec nic prozradit), případně dáváme jasně najevo, že je to, co se děje, správné – prostě výraz pro nic neměň (ano, jo, to je ono).

Po sexu – to je zdroj největšího učení, kdy se dá vysvětlit a vyjasnit vše. Je dobré to nepřehánět s kritikou – někdo může být po sexu více senzitivní, proto je dobré to mít zhruba v poměru 3 pochvaly na 1 výtku.  Ale zase - mluvit, mluvit, mluvit a učit se, učit se, učit se.

Představa, že se nemáme co učit, je blbost

Komunikace je prostě základ, je třeba neustále hledat to správné, nové, vybírat, zkoušet a v podstatě se učit sex a snažit se stále zlepšovat. Zazněla tady analogie se sportem – je třeba trénovat, je třeba pravidelnost, je třeba vnímat a být si pohybů a aktivit vědomí.

Lidé se stále mění a můžeme zjistit, že je to někdo jiný až v krizi

Otevřeli jsme také téma napravení vztahu, respektive sexu – což jsou v podstatě velmi úzce navázané oblasti. Je potřeba komunikovat, ale také inovovat – což je možné 1) jinými aktivitami, 2) prostředím, nebo 3) lidmi (což se každému nemusí zamlouvat)

Co je vlastně intimita?

Moc hezký příklad intimity ve vztahu je možnost sdílet mezi milenci pojmy, které pro ně mají úplně jiný, skrytý a erotický význam. Třeba slovo brýle, může znamenat i něco úplně jiného a může být velmi zábavné jít u někoho na návštěvě hledat, nebo čistit brýle a přitom mít na mysli něco úplně jiného – o tom se musí komunikovat - co to je - ale vy to můžete tušit.  

25.4.2023 Spižírna 1902, fotky z akce

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj Magnoli.cz

Články s podobnými tématy