Tak to je mi novinka!

Už jste si asi zvykli, že se díky drobnostem a střípkům z celého světa můžete pobavit, nebo někoho zaskočit... Kam na to jen chodíte? Do našich přehledů!

  1. Lenochodi mají více krčních kostí než žirafy. Žirafa a většina savců má v krku sedm obratlů, lenochod jich má deset.
  2. Díky 3D tisku může NASA v podstatě posílat astronautům nástroje e-mailem. Dostat na vesmírnou stanici nové vybavení dříve trvalo měsíce nebo roky, ale díky nové technologii jsou nástroje připraveny během několika hodin.
  3. Pouze čtvrtina saharské pouště je písečná. Většinu jejího území pokrývá štěrk, i když se na ní nacházejí také hory a oázy. A ještě jeden zeměpisný fakt, který si všichni pletou: Sahara není největší poušť na světě. Tou je Antarktida.
  4. Banány rostou vzhůru nohama. Nebo spíš je loupeme vzhůru nohama. Přirozeně rostou ze stonků směrem ven, ale to znamená, že jejich spodní část je ve skutečnosti obrácena k obloze. Jak rostou, plody se otáčejí směrem ke slunci a vytvářejí charakteristickou křivku.
  5. V době, kdy žili dinosauři, byly na Měsíci aktivní sopky. Většina sopek pravděpodobně přestala vybuchovat zhruba před miliardou let, ale podle zjištění NASA zde mohla být aktivní láva ještě před 100 miliony let, kdy se po Měsíci ještě pohybovali dinosauři.
  6. Psi čichají dobré pachy levou nosní dírkou Psi obvykle začínají čichat pravou nosní dírkou, a pokud by pach mohl signalizovat nebezpečí, zůstanou u ní, ale v případě něčeho příjemného, například potravy nebo partnera k páření, se přesunou na levou stranu. Jak čicháte vy? ;)
  7. Avokádo bylo pojmenováno podle rozmnožovacích orgánů Domorodí obyvatelé Mexika a Střední Ameriky používali slovo āhuacatl, což znamená "varlata" i "avokádo". Ve Spojených státech se plody původně prodávaly jako "aligátoří hrušky", dokud se neujal současný název. Budete se na avokádo dívat stejně?
  8. Lidské nosy a uši se s věkem zvětšují. Poměrně často se setkáváme s tvrzením, že náš nos a uši jsou jediné části našeho těla, které s věkem stále rostou, ale není to tak docela pravda. Ve skutečnosti přestávají růst spolu se zbytkem těla, ale díky gravitaci se obě části v průběhu času nadále prodlužují.
  9. Francouzi mají pro francouzský polibek vlastní název. Toto slovo není známé dlouho. V roce 2014 bylo do francouzského slovníku přidáno galocher - což znamená líbat se jazyky.
  10. Mercedes vynalezl automobil ovládaný joystickem. Joystick ve vozu Mercedes F200 z roku 1966 ovládal rychlost a směr jízdy a nahradil volant i pedály. Vůz také dokázal rozpoznat, na které straně sedí řidič, takže jej někdo mohl ovládat ze sedadla spolujezdce.
  11. Evropané se báli jíst rajčata. Do Evropy se rajčata dostala v roce 1519 a plody se měly používat na zahradách jako okrasa. V roce 1700 začali rajčata jíst aristokraté, kteří však byli přesvědčeni, že plody jsou jedovaté, protože lidé po jejich konzumaci umírají. Ve skutečnosti se z rajčat díky kyselosti dostalo na povrch olovo v jejich cínových talířích a oni skutečně zemřeli na otravu olovem.
  12. Lidé nejsou jediní živočichové, kteří sní. Studie ukázaly, že krysy sní o tom, jak se dostanou k potravě nebo jak proběhnou bludištěm. Většina savců prochází spánkem REM, což je cyklus, v němž se sny objevují, takže podle vědců je velká pravděpodobnost, že sní všichni. Objevují se i názory, že spí i mouchy.
  13. Vynálezce mikrovlnky dostal za svůj objev 2 dolary. Percy Spencer pracoval jako výzkumný pracovník a všiml si, že radarová souprava využívající elektromagnetické vlny rozpouští tyčinku v jeho kapse. Napadlo ho vyrobit kovovou krabičku využívající mikrovlny k ohřevu jídla, ale patent si přihlásila právě tato společnost. To bylo v roce 1945 a on za to dostal prémii 2 dolary, ale nikdy žádné licenční poplatky.
  14. Frankenstein je vegetarián. Victor Frankenstein (vědec) i Stvoření (tedy umělý člověk, kterému se u nás říká Frankestein) jsou fiktivní postavy z románu Mary Shelleyové. V klasickém románu Stvoření říká: "Moje potrava není lidská; nezničím jehně a kůzle, abych si nasytil chuť k jídlu; žaludy a bobule mi poskytují dostatečnou potravu".
  15. Lékařské chyby jsou častou příčinou úmrtí. Obecně se jedná o třetí nejčastější příčinu úmrtí. Jenom ve Spojených státech je to každoročně 250 000 ĺidí.

 

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy