Proč se vlastně bojíme mluvit o sexu?
Proč je téma, které je tak přirozené, stále pro tolik lidí tabu? Jak se to mění během života a hlavně, proč bychom se ho neměli bát?
Když se řekne "sex," spousta lidí se začne ošívat, zčervená a okamžitě hledá únikový východ z konverzace. Ale proč? A jak se náš vztah k tomuto tématu mění s věkem? Pojďme se podívat na to, co nás vede k tomu, že o sexu neradi mluvíme, jak to ovlivňuje jednotlivé fáze života, a jak se s tím popasovaly různé generace. Ale nebojte, budeme to brát s lehkostí a trochou humoru – protože když se nad tím zamyslíte, celý tento stud může být vlastně docela komický!
Proč se vlastně stydíme?
Většina z nás zažila nějaký ten okamžik, kdy se při zmínce o sexu raději dívala do země, a myšlenky se začaly točit kolem hledání vhodného únikového manévru. Ale proč vlastně? Stud pramení z několika zdrojů, které se proplétají jako zamotaná klubka vlny.
Za prvé, kultura a náboženství nám často posílaly jasné signály, že sex je něco, o čem se nemluví, leda by to bylo v rámci manželství a za účelem plození dětí. Jakmile je sex obklopen tabu a tajemstvím, automaticky se stává něčím, o čem nechceme mluvit veřejně – natožpak se známými nebo dokonce s partnerem!
Pak je tu rodina. Vzpomínáte si na své první dotazy ohledně toho, jak přicházejí děti na svět? Pokud jste dostali odpověď ve stylu „na to jsi ještě malý/á,“ pak jste nebyli sami. Mnozí z nás vyrůstali v prostředí, kde se o sexu prostě nemluvilo, nebo jen velmi stručně a s jistou dávkou studu. Tento postoj se pak často přenášel i do dospělosti.
Dále přichází na řadu strach z hodnocení. Řekněme si to narovinu – kdo z nás by chtěl být vnímán jako „divný“ jen proto, že mluví o sexu otevřeně? Společenské normy jsou často přísné a mnozí z nás se bojí, že pokud se odchýlíme od toho, co je považováno za „normální,“ budeme za to odsouzeni nebo zesměšněni.
A nakonec, osobní nejistota. Sex je intimní záležitost, a pokud nejsme spokojeni se svým tělem nebo sexualitou, můžeme se cítit nejistí a vyhnout se o těchto tématech vůbec mluvit. Co když řekneme něco špatně nebo se nějak ztrapníme? Je lepší to prostě nechat být, že?
Jak se to mění s věkem?
- Dětství – Pamatujete si, když jste byli malí a neustále se ptali „proč?“ Pokud šlo o sex, odpovědi byly většinou typu „až budeš starší.“ A tak se z vás stalo malé detektivní eso, které tuší, že na konci této záhady je něco velkého a tajemného.
- Dospívání – No, a když přišla puberta, věci se začaly komplikovat. Najednou se tělo měnilo rychleji než oblíbená kapela a vy jste se snažili zjistit, co je normální. O sexu jste se dozvěděli spíš od vrstevníků nebo z filmů (a víme, že filmy nejsou zrovna nejlepší učební pomůcka). Stud z toho, že se vám líbí „ty věci“, se mísil s pocitem, že o tom nesmíte nikomu říct. Výsledek? Stud na druhou.
- Mladá dospělost – Tady už se začínáte více rozkoukávat. První vážné vztahy, první skutečné sexuální zážitky. Teď už víte, že sex není jen něco, o čem se šeptá – je to taky něco, o čem je třeba mluvit s partnerem. Ale pořád tam ten stud občas vystrkuje růžky, hlavně když přijde na nové věci nebo experimenty.
- Střední věk – Vítejte ve věku, kdy už to všechno tak nějak znáte. Najednou je komunikace o sexu jednodušší, protože víte, co chcete. Ale taky se může objevit nová výzva – tělo už nereaguje jako před 20 lety a někdy to vyžaduje trochu kreativního přístupu. A přiznejme si, občas je jednodušší o těchto věcech nemluvit a prostě si vychutnat klidný večer s knihou.
- Pozdější věk – A pak přijde zralost. Pro někoho je sex pořád důležitý, pro jiné už není středem světa. Místo toho nastupuje větší důraz na emocionální intimitu. A co je nejlepší? Už vás vůbec nezajímá, co si o vás kdo myslí! Diskuse o sexu s partnerem je otevřenější a často upřímnější než kdy dřív.
Generační rozdíly: Kdo to měl nejtěžší?
Je zajímavé sledovat, jak různé generace přistupují k sexu a komunikaci o něm. Pokud jste ve věku 45-55 let, patříte pravděpodobně ke generaci X, která měla to štěstí (nebo smůlu, záleží na úhlu pohledu) vyrůstat v době, kdy se měnily společenské normy. Vy jste byli ti, kteří začali pomalu rozbíjet tabu a otevírat dveře k větší sexuální svobodě. Ale vzpomeňte si na své rodiče, Baby Boomers. Ti zažili sexuální revoluci, ale jejich přístup k sexu byl stále ovlivněn konzervativními hodnotami jejich rodičů, tzv. „Silent Generation“. Tito lidé o sexu opravdu nemluvili. Byl to prostě úkol. Bod.
A teď se podívejme na Millennials a Generaci Z. Tihle mladíci se už narodili do světa internetu, kde se o sexu mluví na každém rohu (i když často dost nesmyslně). Pro ně je komunikace o sexu skoro stejně běžná jako objednávání kávy na cestu. Jsou zvyklí, že se o těchto věcech mluví otevřeně, a neváhají sdílet své názory na sociálních sítích. Pro nás, kteří jsme vyrostli v době, kdy internet byl sci-fi a „troll“ byl jen pohádková postava, je to někdy až šokující.
A co vlastně z toho, že o sexu budeme mluvit?
1. Lepší vztahy a hlubší intimita
Otevřená komunikace o sexu je klíčem k hlubšímu porozumění mezi partnery. Když se dokážete svěřit se svými touhami, obavami nebo dokonce nejistotami, vytváříte tím prostředí důvěry a blízkosti. Vztah, ve kterém se o sexu mluví otevřeně, má větší šanci na dlouhodobé naplnění a spokojenost. A co víc, když se oba partneři cítí pochopeni a respektováni, jejich emocionální i fyzická intimita se prohlubuje.
2. Zdravější sexuální život
Když se o sexu mluví otevřeně, je mnohem pravděpodobnější, že budete mít zdravější sexuální život. Pokud máte obavy nebo nejistoty, ale držíte je v sobě, mohou se časem projevit jako frustrace, nespokojenost nebo dokonce zdravotní problémy. Otevřenou diskusí můžete předcházet nedorozuměním a zajistit, že vaše sexuální potřeby a přání budou naplněny.
3. Zbavíte se studu a nejistot
Mluvit o sexu bez problémů může také pomoci odbourat stud a nejistoty, které si možná nesete už od dětství. Když se o těchto věcech začne mluvit otevřeně, postupně se z nich stávají běžná témata, která vás už tolik neznepokojují. Navíc, když se setkáte s pochopením a podporou od svého partnera nebo přátel, zjistíte, že vaše obavy nejsou tak neobvyklé, jak jste si mysleli.
4. Prevence a péče o zdraví
Otevřená komunikace o sexu je také klíčová pro vaše fyzické zdraví. Diskutování o otázkách, jako je antikoncepce, prevence pohlavně přenosných nemocí nebo řešení problémů s erekcí či menopauzou, je nezbytné pro zajištění zdravého a bezpečného sexuálního života. Když se nebojíte mluvit o těchto tématech, můžete včas odhalit a řešit potenciální problémy, což vám může ušetřit mnoho starostí.
5. Výchova další generace
Mluvením o sexu bez problémů také vytváříte pozitivní vzor pro své děti nebo mladší generaci. Když vidí, že jejich rodiče nebo blízcí se nebojí otevřeně mluvit o sexu, učí se, že sexualita je přirozenou a důležitou součástí života. Tímto způsobem můžete přispět k tomu, aby budoucí generace měla zdravější a vyváženější přístup k sexu.
6. Posílení sebevědomí
Když si zvyknete mluvit o sexu otevřeně, začnete se cítit sebevědoměji nejen ve své sexualitě, ale i celkově. Přijmout svou sexualitu jako přirozenou a normální součást života vám dodá sílu a jistotu. A tato sebedůvěra se pak odráží i v dalších aspektech života – v práci, v osobních vztazích i v péči o sebe.
Jde o vaši spokojenost
Mluvit o sexu bez problémů není jen o tom, zbavit se trapnosti. Je to cesta k lepšímu vztahu, zdravějšímu životu a většímu sebevědomí. A navíc, jakmile začnete, zjistíte, že to není ani zdaleka tak těžké, jak by se mohlo zdát. Takže, nebojte se otevřít ústa a začít konverzaci – výsledky vás možná příjemně překvapí!
Autor: Petr Horák
Foto zdroj pexels.com
Zdroje:
- https://www.psychologytoday.com/us/blog/why-bad-looks-good/202306/how-shame-affects-your-sex-life
- https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-overcome-sexual-shame
- https://www.verywellmind.com/sexual-shame-5086302
- https://www.talkspace.com/blog/what-is-sexual-shame-how-to-overcome-it/
- https://www.psychcentral.com/lib/understanding-and-overcoming-sexual-shame