Pomáhá nebo škodí?

Jak je to s kávou? Má smysl ji omezovat? O zdravotních důsledcích slyšel možná každý, ale možná pokaždé něco jiného…

Káva je v dnešní společnosti všudypřítomná a je jedním z nejčastěji konzumovaných nápojů na planetě. Jelikož je káva základem téměř každé moderní kultury, zvykli jsme si pít ji po celý den. Ale to, že je něco běžné, ještě neznamená, že je to zdravé. Pojďme se podívat na některé hlavní klady a zápory pití kávy.

Zdravá mysl

Cokoli, co do svého těla vložíme, na něj bude mít vliv, a u kávy tomu není jinak. Většina káv má antioxidační vlastnosti, což znamená, že udrží vaše mozkové buňky zdravé a také zvýší výkonnost vašich neurotransmiterů. Každodenní pití kávy spojuje tyto vlastnosti se snížením rizika vzniku několika onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

Zvýšené riziko

Antioxidační vlastnosti kávy bohužel nejsou jediným účinkem, který na vás tento nápoj bude mít. Pití kávy také způsobuje, že tělo ztrácí vápník, který je nadměrně odváděn močí. Nadměrní pijáci kávy se tak časem mohou vystavit riziku onemocnění, jako je osteoporóza, kdy se kosti stávají méně hustými a křehčími. Naštěstí se tomu lze vyhnout tím, že do nápoje přidáte mléko.

Protidiabetické účinky

V průběhu let bylo provedeno mnoho studií, které prokázaly, že čím více kávy pijete, tím nižší je riziko vzniku cukrovky druhého typu. Pití 4 až 6 šálků kávy denně může snížit pravděpodobnost vzniku cukrovky o 30-35 % ve srovnání s lidmi, kteří vypijí dva šálky nebo méně. Pokud vám 6 šálků kávy připadá příliš, nezoufejte: stejný účinek má i káva bez kofeinu.

Přibývání na váze

Káva má pověst prostředku potlačujícího chuť k jídlu a často ji užívají lidé, kteří se snaží omezit množství jídla. Nicméně, i když to může být technika, kterou lidé používají, skutečnost je často zcela jiná. Kofein může způsobit, že hladina cukru v naší krvi divoce kolísá, což může vést k chuti na cukr. Když se dostaví, je pravděpodobnější, že si ke svačině vybereme něco sladkého, což může vést k opačnému než zamýšlenému efektu.

Zlepšení kognitivních schopností

Mnoho studií prokázalo, že lidé, kteří na začátek dne používají kávu, dosahují lepších výsledků v kognitivních úlohách než ti, kteří kávu nepoužívají, a je u nich větší pravděpodobnost, že se budou efektivně učit a uchovávat nové informace. Kombinace kávy se sladkou svačinkou navíc aktivuje části mozku zodpovědné za pozornost a paměť, takže je ještě účinnější.

Spánkový režim

Pravděpodobně nejznámější zápor kávy, ztráta spánku, je pro lidi, kteří konzumují velké množství kávy, skutečným problémem. Je třeba si zapamatovat vodítko, že obvykle trvá přibližně 6 hodin, než káva zcela opustí váš organismus, takže je pravděpodobně dobré nepít mnoho nebo vůbec žádnou kávu po 18. hodině. Jak je však uvedeno výše, káva bez kofeinu může mít stále mnoho stejných výhod jako běžná káva, takže přechod na kávu bez kofeinu pro vás může být jednou z možností.

Na závěr je třeba upozornit na to, abyste nepili kávu ihned po probuzení. Může se zdát, že je to doba, kdy ji potřebujete nejvíce, a možná ani nebudete chtít mluvit s lidmi, dokud si kávu nevypijete, ale měli byste počkat alespoň hodinu po probuzení, než si dáte doušek. Tehdy se totiž uvolňují hormony, které vás přirozeně probouzejí, a pití kávy jim v tom zabrání. Abyste získali to nejlepší z obou světů, měli byste se osprchovat a připravit, než se usadíte k šálku.

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy