Partner nemá práci – jak se z toho nezbláznit

Cítíte doma ponorku, protože se moc často vidíte? Lety navyklé procesy u vás doma jsou nabourané? Jste nervózní? Napadají vás myšlenky, jestli máte dusno kvůli (ne)zaměstnání zapotřebí...

Stane se to někdy skoro každému a stává se to v každém věku. Ano, můžete být bez práce. A pokud se bez ní octnete – pozor na to, abyste se brzy neoctli i bez partnera!

Být bez práce – a je jedno jestli z vlastního nebo cizího rozhodnutí – je životní zlom. Jako ve všech zlomových okamžicích je důležité, jak se k nové situaci postavíme. Nový a jiný úhel pohledu tak nejen pomůže srovnat si myšlenky. Může vám pomoci najít místo lepší, ale i (ne)přijít o partnera.

Samozřejmě lepší pro duši i sebevědomí (nemluvě o stavu bankovního konta) je varianta, když je skončení pracovního procesu plánované. Těšíte se na to, máte připravené další kroky, plány a třeba i nějaké volno. Čeká vás třeba dlouho odkládané cesta do vysněné destinace, odpočinek nebo studium. V tom případě budete mít jinou náladu a jiný filtr pohledu na svět než ten, kdo dekádu a více pracoval ve firmě, ve které se viděl až do důchodu a najednou novinka, točící celým osobním i rodinným světem. Pokud se k tomu připojí finanční obavy (nesplacená hypotéka, studia dětí, malé či žádné odstupné a rezervy na bodu mrazu, rozjetá investice do solárů a dlouho připravovaná cizokrajná dovolená), bývá zaděláno nejen na pracovní, ale i vztahovou krizi.

Každé vybočení ze zajetého systému nasvítí život z různých úhlů pohledů. Pokud najednou přijdete o zažité rituály, kdy najednou i ty nepříjemné vám vlastně chybí (budík budí stejně nepříjemně ve stejnou dobu, porada hned ráno v pondělí v 9, zácpa na D1, kafe na stole a přečtení zpráv před zahájením prací, (ne)milé pozdravy kolegů i výměna informací v kuchyňce, rituál s výběrem oběda a káva po něm), život se začíná výrazně měnit. I když jde o drobnosti. Řada drobností totiž nakonec vždycky znamená velkou změnu, domino efekt funguje spolehlivě.

Proto v případě ztráty zaměstnání vemte do úvahy pár doporučení od těch, kteří tím již prošli a přežili. Co vám pomůže nenechat se tolik vykolejit?

  • Udržujte si alespoň 3 rituály – i vstávání ve stejnou dobu se počítá a navodí pocit normálu.
  • Mluvte o svých pocitech nahlas, třídíte si tak myšlenky a uleví se vám. Lepší než mluvit jen pro sebe je setkávat se s blízkými lidmi a s těmi stav své hlavy probrat.
  • Nezavírejte se doma, naopak si na každý den dejte schůzku s kamarády, bývalými kolegy, známými, kteří vám mohou pomoci jak radou, tak zlepšením nálady a třeba i tipem na zaměstnání nebo rozjetí vlastního byznysu.
  • Oprašte informace na Linkedinu a pokud možno pozitivně dejte vědět svému pracovnímu okolí, že vás zajímá nová práce.
  • Pozor na slovo „výzva“ ve vašem slovníku. Začíná být toxické a nesympatické. Prostě začíná nová etapa vašeho života, která vás posune dál.
  • Je normální, že vás přepadnou pocity jako strach, nejistota, frustrace, nízká sebedůvěra a pocit selhání. Ale jsou to jen pocity, realita je jiná. Pokud vám tyto pocity přerůstají přes hlavu, najděte si odbornou pomoc – ať už psychologa, kouče nebo mentora. Nebo si alespoň udělejte reálný check-up s někým blízkým ve svém okolí (nemusí to být nikdo z rodiny).
  • Může se vám stát (nebo zdát), že se vám začnou vyhýbat lidé – už nemáte tu správnou vizitku, nejste k „užitku“ v pracovním světě a začínáte mít pocit, že zůstanete sám či sama. Není to tak – odpadávají vám ze života jen ti, kteří bývají jednoduše nahraditelní!
  • Promluvte si doma s partnerkou/partnerem o tom, jak budete řešit okamžiky beznaděje, špatné nálady, náhlé přítomnosti doma ve stylu „neustále“, vybíjení si vzteku a bezmoci na tom druhém – existuje řada návodů a nástrojů, jak podobným okamžikům předcházet nebo si s nimi poradit, ale nelepší řešení najdete vždy spolu. Podmínkou je, že musí vyhovovat oběma.
  • Ztratit práci a vypadnout z navyklého režimu je zátěž pro dotyčného i jeho okolí. Proto kromě řešení vlastního problému a budoucnosti je vhodné podívat se na své chování i očima jiných. A i zde platí: lepší prevence než léčba.
  • Nezapomínejte, že i nejbližší jsou vaší situací dotčení a možná potřebují pomoc – buďte sobečtí s mírou. A využijte tuto situaci na posílení rodinných a partnerských vztahů – lidé kolem vás nemají rádi vaší pracovní pozici, ale vás!
  • Hýbejte se – pokud se hýbáte fyzicky, je vám líp, máte energii a budoucnost vypadá lépe, než aktuálně reálně asi opravdu je.
  • Vždy ale platí, že všechno zlé je pro něco dobré. Problém určitě vyřešíte a krizové období paradoxně může posílit vaše sebevědomí, vyjasnit vaše další směřování v profesním životě a vlít do žil novou energii nejen vám!

Nová situace je prostě tady a je potřeba se s ní vypořádat. Kromě obav byste se měli dostat alespoň částečně do stavu těšení se – co život přinese, co nového bude, jak se změní život k lepšímu, co nového se naučíte …. Na všem špatném je vždycky něco dobrého!

 

Autor: Hana Pavlínová

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy