Necháváte se rádi manipulovat?

To asi málokdo, ale jak se můžete vyhýbat možným konfliktům a napětí? Jak rozpoznat varovné signály, že se vás někdo snaží manipulovat? 

Možná vás překvapí, jak často se v každodenním životě objevuje manipulace. Když hledáte nový dům, když se nepohodnete se šéfem nebo když se pohádáte s partnerem. To jsou případy, kdy může docházet k manipulaci. 

V podstatě by se dalo říci, že při manipulaci nedochází k vyjednávání – tedy dávání a braní na obou stranách. Prostě jsou upřednostňovány zájmy nebo záměry jedné osoby před osobou druhou. Ve srovnání s fyzickým zneužíváním může být mnohem obtížnější jej rozpoznat.

Ať už ze strany přítele, příbuzného nebo romantického partnera, být manipulován nepřispívá k duševnímu zdraví. Měli bychom proto rozpoznávat jednotlivá znamení, která vám pomohou manipulativní osobu rozpoznat.

#1 Jste snadným terčem?

Nejzranitelnější vůči manipulaci jsou lidé, kteří mají problémy se stanovením hranic, projevují přílišnou empatii nebo mají nízké sebevědomí. I když je empatie žádoucí vlastností, v těchto situacích ohrožuje vaše emocionální a duševní zdraví. 

Manipulátoři loví jedince bez sebevědomí a sebeúcty tím, že v nich vzbuzují pocit, že se jim nebude dařit o mnoho lépe. Spoléhají také na osoby s nekonečnou zásobou empatie, protože tito lidé jsou známí tím, že jsou soucitní a k dispozici pro potřeby každého.

Náchylnější k manipulaci jsou také příslušníci znevýhodněných nebo menšinových skupin. Tito lidé často zažívají největší neúmyslné předsudky od příslušníků dominantní skupiny, kteří často využívají svých privilegií a autority k ovlivňování nejen ostatních lidí, ale i systémů.

#2 Zkoušejí na vás házet vinu

Manipulativní jedinec udělá cokoli, aby vás udržel v pocitu zmatenosti a bezmoci, protože manipulace je především o moci. Často toho dosáhnou tím, že vám zmatou mysl protichůdnými výmluvami a spoustou pocitů viny. Této taktice se někdy říká "podsouvání viny" nebo také v angličtině gaslighting.

Někdo, kdo chce upřednostnit své potřeby před vašimi, ve vás vyvolá pocit viny za to, že jste ho zklamali. Abyste se cítili špatně kvůli stanovení hranice, mohou překroutit váš příběh nebo vám přisoudit negativní vlastnosti. Vzhledem ke komplikované povaze situace manipulátor často spor vyhraje, čímž se dostane přesně tam, kde chce být. V pozici síly. 

Odborníci považují gaslighting za formu verbálního zneužívání. Toto chování, kdy někdo nutí někoho pochybovat o všem, co říká, co si myslí nebo co dělá, je velmi toxické a umožňuje manipulující osobě ovládat situaci a překrucovat ji ve svůj prospěch.

#3 Nemáte čas na rozhodování

Před přijetím významného rozhodnutí je zpravidla čas na rozmyšlenou, pokud se zrovna nenacházíte uprostřed loupeže nebo jiné okolnosti, která vyžaduje okamžitou akci. Zejména pokud jde o peníze nebo city, buďte skeptičtí ke každému, kdo vyžaduje okamžitou reakci.

Kromě život ohrožujících situací byste měli být schopni nechat věci den nebo dva rozležet, než se rozhodnete. Měli byste mít na paměti, že stanovování termínů pro rozhodnutí je poměrně oblíbenou prodejní technikou, která se používá k přesvědčení, abyste jednali.

Manipulátor očekává, že když na vás bude vyvíjet nátlak, zlomíte se a podřídíte se jeho požadavkům. Ano, je pravda, že je důležité rozhodnout se rychle. Přesto by několikadenní čekání nemělo poškodit vaše šance. 

Nejdůležitější je, abyste při rozhodování cítili, že vás druhá osoba respektuje. Pokud se cítíte pod tlakem nebo ve spěchu, doporučujeme vám zamyslet se nad možností, že jste manipulováni.

#4 Jste nuceni vystoupit ze své zóny pohodlí

Cílem manipulátorů je opět udržet si kontrolu. Vždy je to snazší, pokud vás mohou emocionálně, fyzicky nebo finančně vytlačit mimo vaši komfortní zónu. 

Když jde o to, dělat nové věci a posouvat se, někdo, kdo vás má rád, vás chce podpořit. Rozdíl mezi první osobou a manipulátorem však spočívá v tom, že milující osoba vás chce inspirovat a motivovat.

Pokud nejste schopni nebo ochotni dělat to, co byste podle nich měli, manipulátor vám naznačuje, že máte charakterové vady. K manipulaci by došlo například tehdy, kdyby vás tato osoba tlačila k účasti na rizikové činnosti a pak vás označila za "nudného", protože jste to odmítl.

#5 Otřesou vaším sebevědomím

Protože člověk, kterému chybí sebevědomí, je nejpoddajnější, je tento typ manipulace známou klasikou. Manipulátoři by udělali cokoli, aby vás srazili na kolena a vyvolali ve vás pocit méněcennosti.

Negování spočívá v poskytování komplimentů zezadu ve snaze vyvolat v druhé osobě pocit, že potřebuje více uznání. Negování může navíc zahrnovat následující: srovnávají vás s ostatními, útočí na vás a přitom tvrdí, že nabízejí "konstruktivní kritiku", když je s tím konfrontujete, vždy si "jen dělají legraci" a vaše obavy odklánějí, aby se mohli představit jako oběť.

Utečte, když vás někdo požádá, abyste mu prokázali svou hodnotu. Tito lidé si nezaslouží vaši hodnotu a úctu, pokud vás nepovažují za sobě rovného, který si něco takového zaslouží. Někdy se vás budou snažit ovládat a manipulovat s vámi, pokud se domnívají, že jim to poskytne větší vliv nad vámi. Pokud vás tato osoba skutečně miluje, bude chtít, abyste uspěli, a ne abyste selhali.

#6 Mlčení jako zbraň

Jistě víte, jak manipulativní může být tiché zacházení, pokud jste ho někdy zažili. Je pravda, že je velmi dobré pozastavit těžkou nebo náročnou diskusi. Někdo, kdo se vás nesnaží zmanipulovat nebo potrestat, vám může říct, že by opravdu chtěl v rozhovoru pokračovat, ale je na to nyní příliš rozrušený.

Na druhou stranu, když vás někdo chce ovlivnit, přesvědčí vás, že jste trestáni a že si to zasloužíte. Když se to stane, vyvíjejí nátlak tím, že mlčí. Je normální, že máte pocit, že chaos můžete ukončit pouze tím, že druhému ustoupíte, protože si pevně vybudoval pozici autority.

#7 Neberou v úvahu, co říkáte

Když s vámi chce někdo manipulovat, mnohokrát předpokládá, že jste již souhlasili s tím, co řekl. Manipulativní osoba může nenuceně a tiše předpokládat, že souhlasíte s tím, co říká, ve snaze dosáhnout svého. Je pro nás přirozené promítat své předsudky do jiných lidí a situací. Někdo, kdo vás chce ovládat, se vás však bude snažit zmást a tvrdit, že cokoli řeknete nebo uděláte, podporuje jeho názor. Pokud s někým vyjádříte svůj nesouhlas, člověk, který se vás nesnaží oklamat, bude otevřený tomu, aby vás vyslechl.

Když manipulátoři využívají vašich vzpomínek, často se jim podaří získat to, co chtějí. Někdo může například poznamenat: "Vy si na tento rozhovor nevzpomínáte? Vždycky jste měl špatnou paměť." Manipulátor může dosáhnout svého bez nutnosti diskuse nebo kompromisu tvrzením, že rozhodnutí nebo dohoda již byly učiněny.

#8 Pasivně-agresivní chování

Nepřímé vyjadřování nepříjemných emocí namísto jejich přímého řešení je vzorem pasivně-agresivního chování. Když se někdo chová pasivně-agresivně, existuje rozpor mezi tím, co říká, a tím, co skutečně dělá. Podobně jako v případě záměrné ignorance lidé občas používají pasivně-agresivní taktiku, aby se vyhnuli konfliktu nebo získali to, co chtějí. Například váš partner může záměrně zanedbat vyzvednutí suchého prádla ve snaze vás naštvat. Jelikož je pro lidi přirozené na věci zapomínat, je to těžké. 

Když jde o skutečnou chybu, dotyčný se upřímně omluví, ale když se snaží manipulovat, vymyslí dlouhý seznam důvodů, proč nebyl schopen úkol splnit.

Autor: David Seibert

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy