Jak vám slouží technologie?

Svět jde hrozně dopředu a občas může pomoci si jen vyjasnit, jak si můžeme pomoci. Potřebujete jen trochu vytrvalosti, pomoci a znalosti základů.

V posledních desetiletích se objevila zcela nová zařízení od chytrých hodinek, tabletů až po různé hlasové asistenty. Technologie změnily způsob, jakým se bavíme, setkáváme se navzájem a konzumujeme všechny druhy médií. Přinesla pokrok v oblasti zábavy, zabezpečení domácnosti nebo zdravotnických přístrojů. Jenom je toho nějak moc… Pojďme si v tom udělat pořádek a podívat se, jak nám mohou pomoci…

Tak, samozřejmě komunikace

Díky technologickému pokroku je komunikace neuvěřitelně rychlá a pohodlná. V minulosti bylo nejlepším způsobem, jak s někým komunikovat na dálku, napsat dopis, poslat fax nebo najít drátový telefon. Chcete-li se dnes s někým ve společnosti spojit, máte na dosah ruky mnohem efektivnější možnosti. Můžete jim poslat zprávu na sociálních sítích, napsat jim textovou zprávu, vést videochat, poslat e-mail nebo jim zavolat.

Všechno je nejen jednodušší, rychlejší, ale i pohodlnější a kvalitnější, zapojující více smyslů, ve vyšší kvalitě. Nebudeme tady probírat jednotlivé platformy a přístupy – má to řadu nevýhod, ale ty dnes nehledáme – výhod je hodně a můžeme jich využívat.

Jinak platíme a převádíme peníze
Už nemusíte chodit do banky, abyste si vybrali peníze nebo je někomu převedli. Můžete si automaticky naplánovat platby v době jejich splatnosti, místo abyste museli pamatovat termíny. Pomocí mobilního telefonu a bankovní aplikace můžete spravovat všechny potřebné platby účtů online.

Mnohem jednodušší je platit  - ať už kartou, nebo pomocí chytrého telefonu nebo hodinek. Už nemusíte nosit hotovost ani na kafe nebo MHD.

Jinak (nejen) randíme

Velkým přínosem internetu je snadnější seznamování s novými lidmi. Jsou to, samozřejmě online seznamky, kde můžete najít protějšek a začít komunikovat svým vlastním tempem. Ale nemusí jít jen o romantické nebo erotické partnery. Můžeme najít lidi s podobným zájmem, zkušeností nebo problémem.

Rozhodně, pro hodně lidí je online seznamování užitečné z řady důvodů – je těžké dostat se ven ze sociální bubliny, máme hodně práce, netušíme, že jiné možnosti jsou a navíc je to to pohodlné, přímočaré a bezpečné.

Jinak nám funguje domácnost

Nejnovější internetové technologie však nejsou vždy přístupné jen na obrazovkách. Internet věcí (IoT) umožňuje synchronizaci předmětů každodenní potřeby s internetem a díky této synchronizaci jsou jejich běžné funkce přístupné na dálku a automatizované prostřednictvím dat dostupných na celosvětové síti. Může to znít složitě, ale je to stejná technologie, kterou používáme už léta, jen je nyní přístupná prostřednictvím různých předmětů. Ať už jde o to, aby věci kolem nás monitorovaly prostředí, teplotu, nebo i zdravotní stav nebo bezpečí. „Něco za nás“ mohou dělat a hlídat termostaty (abychom měli stále stejnou teplotu nebo šetřili energii, když nejsme doma), domovní zvonky a komunikátory (nikam nemusíme, svítí se, kdy a kde je třeba, cítíme se lépe).

Systémy mají obvykle vlastní aplikace, které můžete otevřít a ovládat bez ohledu na to, kde se nacházíte a protože jsou tato zařízení tak "chytrá", nemusíte toho při jejich používání obvykle dělat mnoho. Senzory optimalizují, časovače hlídají, systémy kontrolují a vy na to prostě nemusíte myslet, nebo to nemusíte obcházet a kontrolovat.

Můžeme na věci mluvit

Pokud vám chytrá zařízení připadají složitá mohou pomoci hlasoví asistenti. Mezi ně patří Amazon Alexa, Google Assistant a Apple Siri. Pomocí hlasového asistenta můžete ovládat všechna chytrá zařízení ve vaší domácnosti a přistupovat k internetu vyslovováním hlasových příkazů.

Kromě toho, že nikam nemusíte chodit (zhasnout přes celý pokoj, zapnout ráno kávovar o patro níže, nebo z auta), můžete různé věci shlukovat a ovládat najednou – rozsvítit nebo zhasnout celý dům, dávat termíny do kalendáře, psát nákupní list, nebo poznámky. Případně se prostě asistenta na něco zeptáte – klidně jen obyčejné věci, které byste jinak museli hledat – jaké bude počasí, kdo má dnes svátek, nebo kdy bude úplněk.

Jinak nakupujeme

Díky mnoha možnostem internetového prodeje vás od získání potřebných věcí dělí jen pár kliknutí. Odpadají tak potíže a není třeba podnikat několik cest do různých obchodů, vše přivezou i na odlehlá místa, často nic neriskujete – nemusíte do obchodu a prostě, pokud se vám zboží nelíbí, tak ho zdarma vrátíte. Stejně jako technologie, které jsme uvedli výše i online prodej využívá bezpečné platební metody, které nevyžadují hotovost.

Jedná se také o rozvoz potravin – malých i velkých nákupů (pokud jsme něco zapomněli nebo udělat velký, týdenní nákup), ale také hotových jídel nebo polotovarů. Případně můžeme řešit speciální balíčky třeba podle nutriční potřeby (krabičkové nebo speciální diety).

Jiné sledování televize

Kabelové společnosti neustále zavádějí nové funkce, které divákům umožňují pozastavit a přetáčet živé televizní vysílání a nahrávat oblíbené pořady pro pozdější sledování. Streamovací služby, jako jsou Netflix, nebo třeba HBO máte přístup k pořadům přesně podle svých chutí a časových potřeb a ještě za nízkou měsíční cenu. Dnešní televizory zobrazují obraz s téměř 6x větším rozlišením než televizory se standardním rozlišením a to nemluvíme o skvělé kvalitě zvuku – zážitky jsou často srovnatelné s kinem.

Čteme jinak

Papírové knihy nikam nezmizí. Elektronické čtečky však usnadnily čtení na cestách, nebi šetří místo v knihovně. Rozhodně skvělý způsob, jak mít po ruce více možností, pokud se chystáte na výlet nebo dovolenou. Zcela jinou disciplínou jsou audio knihy, které přináší zcela nové možnosti – „číst“ když řídíme, na procházce, při jiné práci nebo se zavřenýma očima.

Posloucháme jinak

Technologie také pomohly konsolidovat zařízení, která používáme. K hudbě máme přístup bez ohledu na to, kde se nacházíme. Stejně jako knihy budou mít vinylové desky, CD, kazety a další fyzická alba vždy své místo. Nicméně stejně jako je možné streamovat filmy a televizní pořady, můžete streamovat i své oblíbené skladby a alba. Platformy jako Spotify a Apple Music umožnily přístup k milionům umělců, a to vše za měsíční poplatek. K poslechu svých oblíbených skladeb můžete použít chytrý telefon, počítač, auto, přenosné reproduktory, a dokonce i televizi.

Jinak je to v dopravě

Než budou automobily jezdit sami si ještě počkáme, ale řada pomůcek je tady i dnes. Ať to jsou různí asistenti řidiče - kamery a senzory, které vám pomohou zaparkovat, rozpoznat mrtvý úhel, upozornit vás, pokud se zařadíte do jiného jízdního pruhu, a dokonce automatizovat celý proces parkování - dokonce i paralelní parkování. 

Internet také pomáhá zjednodušit a zlevnit i jiné formy – třeba spolujízdu – Liftago, nebo Uber. Pro vaši bezpečnost mají aplikace zavedené systémy hodnocení, které zajišťují, že řidiči svou práci dělají dobře. Společnosti také průběžně aktualizují svá bezpečnostní opatření, aby zajistily bezpečnost jezdců.

Bezpečně doma

Chytré bezpečnostní systémy v domácnosti vás mohou ochránit i hlavně uklidnit… Když se tyto alarmy spustí, mohou začít nahrávat pomocí kamery v okolí vašeho domu a upozorní také bezpečnostní profesionály. Tyto systémy se také připojují k aplikaci, ke které máte přístup ve svém telefonu. Můžete si prohlédnout živé záběry toho, co se děje ve vašem domě, nebo alarmy na dálku vypnout.

Pokud nemáte zájem o kompletní bezpečnostní systém, můžete si také jednorázově zakoupit bezpečnostní kameru nebo bezpečnostní zvonek, jako je Ring Doorbell a Nest Camera. Ty vyžadují snadnou instalaci na vchodové dveře a fungují tak, že poskytují přímé upozornění, když se tam někdo nachází. Je v nich dokonce zabudován interkom, takže můžete komunikovat s návštěvníky a vidět je prostřednictvím kamery, aniž byste museli otevírat dveře.

Nemusíme tolik k lékaři

Samotné lékařské technologie začínají dávat stále více pacientům naději díky přizpůsobitelné medicíně a novým neinvazivním postupům, které pomáhají s diagnostikou.

Zdraví je také úplně jinde

Samostatnou kapitolou jsou chytré hodinky a pohodlné ovládání řady nástrojů, rychlé informace, sběr dat, které se nám hodí (zdravotní s diagnostické, ale i upozorňování, či případně neupozorňování – prostě můžeme být v klidu – nic nám neutíká.

Jedním z nejdůležitějších posunů  - zejména pro starší, je zavedení mobilních zdravotnických výstražných systémů. Tyto systémy umožňují uživatelům svobodně opustit domov a žít běžným životem, a přitom mít jistotu, že v případě nouze je jim k dispozici tísňová pomoc.

Další vhodné nástroje jsou nově zabudované funkce detekce pádu a díky GPS a mobilní technologii pak může operátor určit, kde jste nebo vaši blízcí upadli, bez ohledu na to, zda můžete sdělit místo svého pobytu nebo znát adresu.
Mnohem lépe můžeme slyšet - osm z deseti uživatelů sluchadel uvádí, že jsou spokojeni se změnami, které jejich sluchadla vnesla do jejich života. Do nedávna obtížnější - nebo dokonce nemožné – už dnes je navíc možné třeba rozpoznávání řeči a různých jazyků – to se může hodit každému.

Nebojte se

Existuje mnoho dalších způsobů, jak technologie změnily způsob našeho života. To jsou jen některé ze základních způsobů, jak technologie ovlivňují a proměňují náš svět. Změn i technologií se obecně často bojíme a občas může být dobré si ujasnit, jestli to není zbytečné.
 

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy