Jak si vyjasnit rovnováhu v životě?

Jednoduché cvičení, díky kterému si můžeme ujasnit co chceme, nechceme, kdy to přeháníme a čeho vlastně máme méně, než bychom chtěli.

Pokud mám složitý problém, může pomoci rozdělit ho na menší části. Krávu také nerveme do hrnce celou, ale naporcujeme ji a každý kousek připravíme jinak. Stejně tak si můžeme rozporcovat náš života na několik pilířů. Receptů jsou mraky, pojďme zkusit rozdělení na vztahy, zdraví a práci, jako hlavní pilíře, na kterých stavět a hledat životní rovnováhu.

Pojďme si na každý pilíř udělat hromádku, kam dáme body podle důležitosti pro nás samotné. Představme si třeba oblázky, kterých máme celkem 30 a zkusme je na hromádky rozdělit. Na jeden pilíř jich můžeme dát spravedlivých 10, ale klidně i méně nebo více. Je pro mě důležitější práce než zdraví? V pohodě! Je rodina více než práce? Je to na nás! Ale máme jen 30 kamínků a budeme s tím pracovat dál. 

Pilíř první – vztahy

Desítky tisíc let jsme, jako lidé, zvyklí na to, že máme kolem sebe blízké, se kterými žijeme nebo nějak interagujeme. Potřebujeme, a hlavně chceme s nimi dobře vycházet, mít je poblíž. Vedle nejbližší i vzdálenější rodiny, kamarádů a známých, jsou to i kolegové, business partneři, celé firmy. 

Každý můžeme jinak vnímat optimální velikost blízké skupiny, jak často se s lidmi chceme potkávat, cokoliv je správně. Každopádně je dobré si uvědomit komu rozdělit oblázky ze své hromádky. Někdo si vybere jako hlavní rodinu, a proto jí může dát nejvíce kamínků, pár se jich dá kamarádům, rodičům, někdo jich může dát pár kolegům v práci, nebo kroužku filatelie, kam rád chodí. 

Počet oblázku je daný a musím přemýšlet o prioritách a tom, co svým rozhodnutím způsobím, jestli to tak chci, ujasním si souvislosti a volba je vědomá. 

Pilíř druhý – Zdraví

Říká se, že zdraví je to hlavní, ale neřešme fráze a dejme si na hromádku svůj počet kamínků. Neřešíme jen zdraví tělesné, ale jde i o zdraví duševní, které se pořád trochu podceňuje.

Nejde o tu správnou dietu nebo způsob meditace, měli bychom mít jasno, jak a kdy o sebe pečovat, odpočívat, jestli a jak cvičit, jak se věnovat jídlu, ale i zda a jaké koníčky mít, jestli nějaké talenty rozvíjet a věnovat se jim doma nebo třeba i v práci. Mohou se nám tím otevírat otázky, jestli na to máme vůbec čas, jestli bychom si neměli vzít kamínky z jiných hromádek. Je to vlastně i to, že sice nemocní jdeme do práce, že kvůli práci málo spíme. To je všechno jen na nás, celkem máme stále jen 30 bodů.

Pilíř třetí - Práce

Nechali jsme si ji nakonec – v určitých životních etapách ji dáváme nejvíce pozornosti, trávíme v ní hodně času. Práce, nebo možná spíš smysluplné trávení času, do života rozhodně patří. Nemůžeme být celé dny jen na pláži a číst si – na dovolené je to fajn, ale celý život opravdu může být prací více naplněn. Jen je otázka, jestli nás tak naplňuje, je v souladu s tím, co je pro nás důležité, jestli a jak nás uživí, jestli jsme a chceme v ní být dobří, zda a jak toužíme po posunu, úspěchu, kariéře, v čem bychom se měli zlepšovat. Různé aspekty jsou pro každého jinak důležité - máme na to zase svoje množství kamínků. A samozřejmě se objevuje zase to, jestli tím neděláme zle zdraví a vztahům.

Dohadování sami se sebou

Všechny oblázky jsme rozdělili a máme z toho nějaký pocit. Můžeme klidně přehazovat kamínky mezi pilíři. Třeba se chceme více věnovat kariéře, a tak oželíme pár kamínků ze zdraví, nebo jich pár vezmeme z rodiny a vztahů. Do toho nám nikdo nemůže mluvit. 

Pokud budeme mít většinu jen na dvou hromádkách, dá se celkem obstojně – minimálně na chvilku, balancovat jen na dvou nohách/pilířích. Pokud nebudu řešit vztahy, dávám všechno na práci a zdraví – v pohodě. Ale nedej bože, aby se nám potom něco stalo v těch zbývajících a o to důležitějších nohách. Může nám to celé spadnout a budeme se z toho jen těžko sbírat a hledat novou rovnováhu.

  • Jak velké máte jednotlivé hromádky? Je to tak v pořádku? 
  • Odpovídá velikost a obsah vašich hromádek vaším přáním, cílům?
  • Co by se stalo, kdybyste změnili počet kamínků?
  • Chybí vám nějaké hromádky? 

 

Autor: Tomáš Poucha

Foto zdroj: pexels.com

Články s podobnými tématy