Dejte si digitální detox

Tvrdá pravidla, jak si odpočinout od mobilu mohou dobře znít, ale nemusí být k něčemu. Skutečná pomoc by měla odpovídat vašemu životu a požadavkům.

Odpojení od internetu může prospět vaší duševní pohodě, ale digitální detox nemusí zahrnovat úplné odloučení od telefonu a dalších připojení. Tento proces často spočívá spíše ve stanovení hranic a ujištění se, že svá zařízení používáte způsobem, který vašemu emocionálnímu a fyzickému zdraví prospívá a neškodí.

Buďte realističtí

Pokud jste schopni provést úplný digitální detox po určitou dobu, může to být něco, co byste chtěli vyzkoušet. Úplné odpojení může být pro některé lidi osvobozující a osvěžující. Pro mnoho lidí nemusí být úplné zřeknutí se všech forem digitální komunikace možné, zejména pokud skutečně spoléháte na to, že budete ve spojení kvůli práci, škole nebo jiným povinnostem.

To neznamená, že si nemůžete užívat výhod digitálního detoxu; klíčem je, aby odpojení vyhovovalo vašemu rozvrhu a vašemu životu.

Pokud potřebujete svá zařízení během dne kvůli práci, zkuste si udělat mini detox na konci pracovního dne. Vyberte si čas, kdy chcete internet vypnout, a pak se zaměřte na to, abyste strávili večer zcela bez věcí, jako jsou sociální média, textové zprávy, online videa a další elektronická rozptýlení.

Stanovte si limity

I když není vždy možné nebo dokonce žádoucí se zcela odpojit, nastavení limitů, kdy mohou tato digitální spojení zasahovat do vašeho času, může být dobré pro vaši duševní pohodu.

Můžete například chtít během cvičení používat telefon k přehrávání playlistu Spotify nebo Apple Music, ale nastavení telefonu do režimu letadlo zajistí, že vás během cvičení nebudou rozptylovat telefonní hovory, textové zprávy, jiné zprávy nebo oznámení aplikací.

Nastavení hranic pro typ a načasování spojení, kterým se budete věnovat, vám pomůže zajistit, že si budete moci užívat skutečné aktivity zcela bez digitálních rozptýlení.

A kdy je dobré omezit používání digitálních zařízení?

  • při jídle, zejména když stolujete s dalšími lidmi
  • když se probouzíte nebo jdete spát
  • když pracujete na nějakém projektu nebo koníčku
  • když trávíte čas s přáteli nebo rodinou
  • než jdete večer spát

Výzkumy naznačují, že omezení používání sociálních médií na přibližně 30 minut denně může výrazně zlepšit pohodu a snížit příznaky osamělosti a deprese.

Omezení používání mobilních zařízení bezprostředně před usnutím může být také užitečné. Jeden z výzkumů zjistil, že používání mobilních zařízení je spojeno se špatnou kvalitou spánku, nedostatečným spánkem a nadměrnou denní ospalostí. Vynechejte ležení v posteli a hraní na telefonu a zkuste si místo toho před spaním několik minut číst knihu nebo časopis.

Odstraňte rozptýlení

Dalším způsobem, jak začít s digitálním detoxem, je vypnout na telefonu push notifikace. Mnoho aplikací sociálních médií, včetně Facebooku, Instagramu, Twitteru, Pinterestu a zpravodajských webů, posílá upozornění pokaždé, když dostanete zprávu, zmínku nebo nový příspěvek.

Místo toho, abyste kontrolovali aplikace nebo webové stránky pokaždé, když se objeví nová zpráva nebo příspěvek, vyhraďte si každý den určitý čas, kdy budete zprávy nebo zmínky kontrolovat. Pak si vyhraďte určitý čas, přibližně 20 nebo 30 minut, který věnujete dohánění a odesílání odpovědí.

Možná zjistíte, že je užitečné nechat telefon alespoň na krátkou dobu stranou. Studie zjistily, že pouhá přítomnost mobilního zařízení, i když ho aktivně nepoužíváte, snižuje úroveň empatie a snižuje kvalitu konverzace při interakci s ostatními lidmi, což je jev, který vědci nazvali "iPhone efekt".

Až tedy budete příště večeřet se skupinou přátel, zkuste nechat telefon doma.

Ať vám detox pomáhá

Digitální detox může být jakýkoli a může mít mnoho podob. Můžete zkusit vzdát se na určitou dobu všech digitálních zařízení, včetně televize, mobilních telefonů a sociálních médií. V jiných případech se můžete zaměřit na omezení používání pouze jednoho typu digitálního zařízení, například telefonu nebo herní konzole.

Několik nápadů, které byste mohli vyzkoušet:

Digitální půst:

  • Zkuste se na krátkou dobu, například na jeden den nebo až týden, vzdát všech digitálních zařízení.

Opakovaná digitální abstinence:

  • Zvolte si jeden den v týdnu, kdy se obejdete bez zařízení.

Specifický detox:

  • Pokud vám jedna aplikace, stránka, hra nebo digitální nástroj zabírá příliš mnoho času, zaměřte se na omezení používání této problematické položky.

Detoxikace od sociálních médií:

Zaměřte se na omezení nebo dokonce úplné vyloučení používání sociálních médií na určitou dobu.

Tipy na digitální detox

 

Někteří lidé se svých zařízení vzdávají poměrně snadno. Pro jiné je to mnohem obtížnější a někdy to dokonce vyvolává úzkost.

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste zajistili, že váš digitální detox bude úspěšnější:

  • Dejte svým přátelům a rodině vědět, že jste na digitálním detoxu, a požádejte je o pomoc a podporu.
  • Najděte si způsoby, jak se rozptýlit, a mějte po ruce jiné aktivity.
  • Vymažte z telefonu aplikace sociálních médií, abyste omezili pokušení a snadný přístup k nim.
  • Zkuste vyjít z domu; jděte na večeři s přáteli nebo na procházku, když máte pokušení používat zařízení.
  • Veďte si deník, abyste mohli sledovat své pokroky a zapisovat si své myšlenky o těchto zkušenostech

Zkoušeli jste už sami digitální detox?

Autor: Tomáš Poucha

Foto: Pexels.com

Zdroje: 

  • https://www.news.iastate.edu/news/2023/06/14/social-media-use-mental-health
  • https://penntoday.upenn.edu/news/social-media-use-increases-depression-and-loneliness

Články s podobnými tématy