Víte, jaké jsou druhy odpočinku?

Odpočinek není jen spánek nebo meditace. Můžeme odpočívat i trochu jinak a to i během dne a ne, že vše hodíme až na noc. Tipy a možnosti odpočinku, co se hodí ve všední den i o víkendu a zejména na dovolené.

Nemusíme se udřít a někdy je třeba zpomalit, abychom mohli zrychlit a možnoatí je celá řada.

Zajistit si různé typy odpočinku vyžaduje změnu myšlení. Když přijmete myšlenku, že být zaneprázdněný nemusí nutně znamenat být produktivní, můžete do svého dne zařadit odpočinek bez pocitu viny. I několik minut různých druhů odpočinku vám může pomoci být produktivnější, kreativnější a spokojenější se svým dnem.

Skutečnému vyčerpání můžete předejít tím, že do svého pracovního dne zařadíte příležitosti k odpočinku. Zde jsou 4 způsoby, jak zařadit různé druhy odpočinku do pracovního dne:

Spojte různé typy odpočinku 

Odpočinek není jen spánek. V podstatě by se dalo říci, že cokoliv nám může brát energii by mohlo být příležitost pro odpočinek.

Využívejte volno záměrně a kreativně, abyste si odpočinuli co nejvíce. Pokud máte volné odpoledne nebo volný den, zkombinujte jeden nebo více typů odpočinku. Můžete zkusit procházku s přítelem (společenský, tvůrčí, fyzický) nebo dobrovolnickou činnost (duševní, duchovní). 

1. Fyzický odpočinek

Fyzický odpočinek má dvě složky. Má aktivní složku a pasivní složku. Pasivní jsou věci jako spánek a zdřímnutí. Fyzický odpočinek však zahrnuje také aktivní činnosti, jako je cvičení, nebo pracovní hygiena - dobrá židle a světlo při práci.

2. Duševní odpočinek

Někdo s deficitem duševního odpočinku se může přistihnout, že si večer lehne, aby usnul, a jeho mysl se honí a on ji není schopen utišit a usnout. Dalším příkladem je, pokud si v obchodě nemůžeme vzpomenout, pro co jsme tam šli. Musíme szklidnit, vyladit. Meditace, poslech klidné hudby, nebo procházka.

3. Sociální odpočinek

Tedy odpočinek v blízkosti životadárných lidí. Většina z nás tráví většinu času s lidmi, kteří čerpají z naší sociální energie. Ne že by to byli negativní lidé, ale negativně tahají z naší energie, ať už je to váš partner, vaše děti, vaši spolupracovníci, vaši klienti - potřebují něco od vás. Čerpají z této sociální energie. Máte pocit, že si všichni berou, a nikdy nemáte pocit, že by vám někdo něco vlil nebo přispěl zpět do vašeho života. Tady je dobré zamyslet se nad všemi svými vztahy. 

4. Duchovní odpočinek

Potřeby duchovního odpočinku se liší v závislosti na vlastním systému víry. V samotném jádru je potřeba, kterou máme všichni, cítit se, že někam patříme - potřeba, kterou cítíme v souvislosti s naší prací a snahou přispět k většímu dobru. Potřebujeme mít pocit, že jsme součástí nějaké komunity větší, než jsme sami.

5. Smyslový odpočinek

Ať už si smyslové vjemy kolem sebe vědomě uvědomujete, nebo ne, vaše tělo a vaše podvědomí na ně budou reagovat. Tímto smyslovým vstupem může být zvuk zvonících telefonů v pozadí, jasná světla počítače, hrající si děti, zatímco jste doma v kanceláři, oznámení, která vám chodí na telefonu nebo v e-mailu, nebo dokonce vizuální pozadí všech účastníků hovoru v Teams. Všechny tyto smyslové vjemy u vás mohou časem vyvolat syndrom smyslového přetížení. Způsobem číslo jedna, kterým většina z nás reaguje na smyslové přetížení, je podráždění, rozrušení, vztek nebo zlost. A tak se lidem s deficitem smyslového odpočinku může stát, že na začátku dne jste v pohodě, ale na konci dne nechápete, proč jste tak rozrušení nebo podráždění.

6. Emocionální odpočinek

Emocionální odpočinek se konkrétně týká odpočinku, který zažíváme, když máme pocit, že můžeme být skuteční a autentičtí v tom, jak sdílíme své pocity. Mnozí z nás si nesou poměrně velkou část emoční práce v soukromí, kdy se s lidmi nepodělíme o to, co cítíme. Možná v sobě neseme emoční práci, protože se nechceme podělit se svými dětmi o to, jak špatně na tom jsme s pandemií a jak to ovlivnilo naše finance. Možná v sobě nesete emocionální práci, pokud jste v managementu a museli jste propustit zaměstnance, ale nemohli jste dát najevo své pocity, protože jste chtěli, aby váš tým měl pocit, že je všechno skvělé.

7. Tvůrčí odpočinek

Tvůrčí odpočinek je tedy odpočinek, který zažíváme, když si dovolíme ocenit krásu v jakékoli podobě. Ať už je to krása přírodní, jako jsou oceány, hory a stromy, nebo krása stvořená, jako je umění, hudba a tanec.

Využijte technologie ve svůj prospěch

Existuje řada aplikací, které vám pomohou odladit rozptýlení nebo vám připomenou, kdy je čas na odpočinek. Pokud to chcete udělat jednoduše, zkuste si nastavit časovač, který vám připomene, že si máte udělat přestávku.

Vytvořte si "pevnou zastávku"

Nastavení hranic v práci může být obtížné - zejména pokud pracujete z domova. Pokud máte tendenci pracovat po "ordinační době" nebo si hromadit hodiny navíc, zkuste si jednoduše naplánovat něco po práci. Přeřazení vám může pomoci dostat se do "odpočinkového režimu".

Odpočívejte brzy a často

Nečekejte, až se budete cítit vyčerpaní, abyste začali plnit nádrž. Naplánujte si krátké přestávky v průběhu dne a dopředu se podívejte, kdy si budete chtít vzít několik dní volna. Mezi jednotlivými aktivitami a schůzkami si nechte určitou rezervu, abyste nebyli přetíženi.

Autor: Oto Jasnější

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy