Češi mnohem více mluví, než poslouchají

Kolik toho za den namluvíte a kolik naposloucháte? 7 důvodů, proč méně mluvit a více naslouchat

Většina lidí má tendenci chovat se ke konverzaci jako k soutěžnímu sportu, ve kterém vítězí ten, kdo říká nejvíc, dělá nejchytřejší věc, přesvědčuje ostatní o názoru nebo dokonce mluví nejdéle a nejhlasitěji.

Všichni padáme do této pasti. Všichni se občas přistihneme, že skáčeme do řeči, mluvíme, trváme na svém a přicházíme s vtipy – to vše proto, abychom podpořili svůj úhel pohledu nebo ukázali své vynikající znalosti.

Pokud se však zastavíte a přemýšlíte o tom, tento přístup je opakem toho, který bychom měli zvolit. Ve většině konverzací má největší prospěch ten, kdo mluví nejméně, a nejméně ten, kdo mluví nejvíce.

Jaké jsou hlavní důvody:

1. Vědění je síla.

Ve skutečnosti v našem světě založeném na informacích to, kolik toho víte, má větší vliv na váš dlouhodobý úspěch než to, kolik peněz máte nebo cokoli jiného. Osoba, která mluví, poskytuje informace – často více, než původně zamýšlela. Člověk, který naslouchá, přijímá informace. Kdo v této výměně získá nejlepší nabídku?

2. Neprozradíte nic, čeho byste později litovali.

Pokud nějakou informaci nesdílíte dnes, můžete ji sdílet vždy zítra. A naopak, pokud dnes nějakou informaci sdílíte, už ji nikdy nemůžete vzít zpět.

Kolikrát jste něco prozradili a později si přáli, abyste to neudělali? Nebo vyjádřili myšlenku, kterou byste si raději nechali pro sebe? Všichni jsme tyto zkušenosti někdy zažili. Čím méně toho řeknete, tím menší je šance, že budete sdílet informace a později si budete přát, abyste to neudělali.

3. Neřekneš nic hloupého.

Abraham Lincoln řekl: "Je lepší mlčet a být považován za blázna, než promluvit a odstranit všechny pochybnosti." Nenavrhujeme, abyste celou dobu mlčeli. Ale je až příliš snadné mluvit bezmyšlenkovitě, s nedostatečnými informacemi nebo ze špatného předpokladu. To může způsobit, že budete vypadat méně inteligentně, než jste, a minimalizujete pravděpodobnost, že se to stane, pokud budete více poslouchat, než mluvit.

4. Nespotřebujete svůj materiál.

Už jste někdy naladili rozhovor nebo jste se zúčastnili webináře svého oblíbeného obchodního guru, jen abyste slyšeli, že guru publiku vypráví příběh, který jste již četli v jeho nejnovější knize? Stává se to neustále a z prostého důvodu: Většina z nás má omezenou zásobu zajímavých osobních anekdot, zkušeností a perel moudrosti. Nevyhnutelně používáme stále stejné. Příběhy jsou nejčerstvější a mají největší dopad, když je někdo slyší poprvé. Tím, že si ty své uložíte na správnou chvíli, jim dáte největší sílu.

5. Osoba, která mluví, se bude cítit pochopena.

Většina lidí prochází životem a přeje si, aby jim bylo více nasloucháno. Takže tím, že budete spíše naslouchat než mluvit, dáváte tomu, kdo mluví, něco cenného. Zvláště pokud opravdu berete to, co ten člověk říká, a nemyslíte na něco jiného. Řečník tento dárek ocení a vytvoříte si pouto. Bude se cítit pochopen a potvrzen. Je to mocný nástroj pro budování vztahů a obzvláště výkonný nástroj prodeje.

6. Můžete získat interní informace.

Lidé, kteří udělali tisíce rozhovorů, mohou potvrdit sílu nic neříkat. Někdy to používají náhodou, když zdroj dokončí odpověď na otázku a jsou na chvíli nebo dvě zaskočeni, než vymyslí další otázku. Velmi často do toho skočí druhá osoba, aby zaplnila ticho dalšími informacemi – někdy něčím, o čem se neplánovala podělit.

Tuto manipulativní taktiku můžete nebo nemusíte chtít použít záměrně. Téměř vždy ale platí, že čím méně toho řeknete, tím více informací vám osoba, se kterou mluvíte, sdělí.

7. Když budete mluvit, lidé vás budou poslouchat.

Koho posloucháš pozorněji – někoho, kdo nikdy nemlčí, nebo někoho, kdo mluví jen jednou za čas? Jako u čehokoli jiného platí zákon nabídky a poptávky: Pokud budete neustále sdílet své názory, nikdo je nebude vyhledávat. Pokud říkáte to, co si myslíte jen příležitostně, nebo jen jednou, vaše slova budou mít pravděpodobně větší váhu.

Autor: Tomáš Poucha

Články s podobnými tématy