4 cesty, jak zastavit negativní vnitřní hlas

Cesta k sebelásce je klikatá a vnitřní hlas slouží jako navigační systém. Neexistuje žádný vypínač, kterým bychom mohli negativní samomluvu zcela vypnout, ale něco s ní udělat můžeme…

Není žádným tajemstvím, že způsob, jakým komunikujeme sami se sebou, hraje významnou roli v tom, jak vnímáme a prožíváme svět kolem sebe. Proto je nesmírně důležité dávat si pozor na tato velmi citlivá slova, která pravidelně používáme. Rozhodně jsou chvíle, kdy nás negativní vnitřní hlas může přemoci, a to je zcela normální.
Bohužel neexistuje žádný vypínač, který by naši negativní samomluvu zcela vypnul, ale to nejdůležitější, co můžeme v těchto případech udělat, je uvědomit si to. "Obvykle je negativní samomluva tak automatická, že se odehrává mimo vědomí.  Prvním krokem je cvičit se v uvědomování si těchto myšlenek v okamžiku, kdy k nim dochází.
Jakmile se zlepšíte ve všímání si své samomluvy, uvolníte větší flexibilitu, jak se s těmito myšlenkami vypořádat a změnit je.
Záludnost negativní samomluvy spočívá v tom, že může mít mnoho podob. Podle Mayo Clinic existují přesně čtyři hlavní: personalizace, filtrování, katastrofizace a polarizace.
Zde je rozebereme a podělíme se s vámi o několik tipů, jak je překonat.
Personalizace
Personalizace je v podstatě to, když se vaší mantrou stane věta "To ne ty, to já". Pokud se stane něco špatného, automaticky se obviňujete.
Např: Pokud napíšete zprávu na skupinový chat a všem trvá mnohem déle, než normálně odpoví, začnete si říkat: "Všichni jsou na mě asi naštvaní" nebo "zjevně už se mnou nechtějí kamarádit". I když ve skutečnosti mohou mít všichni jen velmi náročný den.
Prvním krokem je provést testování reality. Doporučujeme zpochybnit tyto myšlenky tím, že se zeptáte sami sebe:
- Existuje nějaký důkaz, který by tuto myšlenku potvrzoval?
- Je tato myšlenka faktická, nebo je to jen moje interpretace?
- Poté vymyslete alternativní vysvětlení, které by negativní myšlenku vyvrátilo
Až budete mít příště pocit, že za to můžete vy, když se vám něco nepovede nebo se vám bude zdát, že je to jinak než obvykle - udělejte krok zpět. Zhluboka se nadechněte a podívejte se na situaci zvenčí. Víte, že vašim přátelům na vás záleží - jaké jsou jiné, reálnější důvody, proč se vám neozvali?
Filtrování
Při filtrování zvětšujete negativní aspekty situace a odfiltrujete všechny pozitivní. Například: Pokud se snažíte ušetřit peníze a překročíte rozpočet o 1000 korun, můžete se zaměřit na tuto skutečnost místo na to, že jste si ještě odložili 500 korun na úspory.
Každý úspěch, bez ohledu na to, zda je velký nebo malý, může převážit nad tím negativním. Když se začnete dívat na sklenici jako na z poloviny plnou, a ne z poloviny prázdnou, bude vám život připadat mnohem uspokojivější.
Pokud se přistihnete při filtrování, zkuste si zapsat všechny věci, které se vám v poslední době povedly. Pomalu si začnete uvědomovat, že věci nemusí být tak špatné, jak se zdají.
Katastrofizace
Při katastrofizování automaticky očekáváte to nejhorší. Například při cestě do kanceláře zastaví metro v tunelu a vy okamžitě předpokládáte, že tam uvíznete na několik hodin.
Když na to přijde, doporučujeme podívat se na věci z nadhledu. To zahrnuje přemýšlení: "Jak pravděpodobné je, že se to stane?" zvažování jiných výsledků a rozlišování mezi nepříjemným a katastrofickým.
Může uvízlý vlak skutečně uvíznout na několik hodin? A pokud ano, nebude to z dlouhodobého hlediska ještě v pořádku? To je další případ, kdy se může hodit udělat krok zpět a podívat se na situaci, jaká skutečně je.
Polarizace
Při polarizaci vidíte věci pouze jako dobré nebo špatné. Neexistuje žádná střední cesta. Je to pocit, že musíte být dokonalí, jinak jste totálně selhali. Například: Když celý týden vstáváte brzy a jednoho rána pocítíte potřebu ještě párkrát si zdřímnout a zmáčknout šlofíka - najednou máte pocit, že to z vás dělá lenocha.
V těchto případech se k sobě musíte chovat laskavě. Pokud něco neuděláte dokonale, ujistěte se, že jste jenom člověk. Máte právo činit rozhodnutí, která vyhovují vašim momentálním potřebám. A někdy se to, co považujeme za chybu, může stát lekcí nebo motivací k tomu, abychom se snažili dál.
Boj s těmito typy negativní samomluvy vyžaduje cvik. Z vlastní zkušenosti vím, že je někdy těžké se jich zbavit, proto je důležité zapojit pozitivní myšlení, ať už prožíváte těžké chvíle, nebo ne.
Začněte den pozitivními afirmacemi. Mohou to být jednoduché fráze, jako například: 'Jsem dost dobrý', 'Zvládnu to' nebo moje oblíbená 'Vždycky to zvládneš, máš na to!'. Podobně jako když se objeví negativní myšlenky, vyzvěte sami sebe, abyste je přetvořili v pozitivní.
Praktikování pozitivity neznamená přehlížet nešťastnou povahu situace, ale naopak uznat, že najdete způsob, jak ji obejít. A věřte mi - najdete.
 

Autor: David Seibert

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy