10 způsobů, které vám pomohou překonat těžké časy

Těžké časy, ať už pro vás znamenají cokoli, jsou běžnou součástí života. Jak je zvládat? Co rozvíjet a na co si dát pozor?

Možná se vám nedaří finančně. Nebo se někdo, koho máte rádi, potýká se zdravotními problémy. Možná jste přišli o práci nebo vás tíží nezdravý vztah. Možná nemáte tyto potíže zcela pod kontrolou, ale můžete si vybrat, jak ovlivní vaše pocity. Překonat tyto výzvy je možné.

Odborníci na duševní zdraví vám nabídli 10 tipů, jak se vyrovnat s těžkým obdobím:

1. Udržet si nebo změnit perspektivu
Pokud čelíte náročnému období, je přirozené, že se cítíte zdrceni a může vám to připadat, že se v tom budete plácat navždy. Už jen tato myšlenka může zvýšit závažnost emocí, které někdo prožívá, a ještě je zhoršit.
Přerámování perspektivy - pohled na věci z jiného úhlu - vám může pomoci od tohoto způsobu myšlení ustoupit. Cokoli byste řekli svému nejlepšímu příteli, řekněte nyní totéž sami sobě. Příkladem přerámování může být: 'Vím, že mám pocit, že to bude navždy, a logicky vím, že to tak není. Už jsem si prošel těžkými věcmi a vyšel jsem z toho dobře. Vím, že se z toho dostanu také.

2. Přijímání emocí
Emoce nezmizí, pokud je budeme ignorovat. Projevují se později a způsoby, kterým tak docela nerozumíme. Nejlepší, co můžete udělat, když se vám nedaří, je přiznat si své emocionální prožívání a dovolit si cítit. Zadržování pocitů v sobě může z dlouhodobého hlediska ztížit zvládání situace.
Dovolte si prožívat všechny emoce. Smutek, frustraci, zármutek. Dopřejte si prostor pro pláč, bolest a rozrušení. Prožívání a vyjadřování emocí je nezbytnou součástí uzdravení. Není to čas, kdy se snažíte být silní, to je omyl. Prožívat pocity je těžké, ale nezbytné. Dovolte si truchlit nebo zpracovat cokoli, co se děje.

3. Pozitivní projekce
Většina obtížných situací má možné pozitivní stránky nebo očekávaný konec. Například poslední den náročného školního roku.
Odborníci doporučují pozitivní projekci. Ta se týká soustředění se na možné pozitivní výsledky situace. Soustředění se na budoucí pozitiva je účinnou strategií pro osoby, které procházejí těžkým obdobím. (Psali jsme o tom třeba tady)
Doporučuje se používat řízenou meditaci nebo obecnou meditaci po dobu alespoň 5 minut každý den. Při meditaci se snažte zaměřit na jeden nebo více žádoucích výsledků dané situace. Pozitivní projekce vyžaduje proměnit pozitivní záměr ve slova. Například:

  • Pokud budu dodržovat plán léčby, mohu se do této skupiny zařadit.
  • Volných pracovních míst není mnoho, ale mám skvělý životopis a dobré výsledky.
  • Vydavatel odmítl můj rukopis, ale to je typická součást procesu a znamená to, že se snažím.

Jakmile se budete lépe soustředit na meditaci [...], budou detaily vašeho procesu konkrétnější, pokud jde o úspěchy, které přispívají ke zlepšení vašeho života.

4. Vzdání se potřeby kontroly
Ačkoli se může zdát, že nejlepší reakcí na obtížnou situaci je převzít kontrolu, někdy může pomoci naopak uvolnění. Jedním ze způsobů, jak si pomoci překonat těžké časy, je nechat si od věcí odstup. Je ironií, že mnoho lidí je vůči sobě ještě tvrdšími kritiky, když jsou těžší časy nebo když jsou pod velkým stresem.Těžké časy přicházejí s výzvami, které nemůžete ovlivnit, a čím více se snažíte kontrolovat výsledek těžkého období, tím větší stres si způsobujete.

5. Hledání smyslu a účelu
I když je užitečné vědět, kdy se odpoutat, je také užitečné pracovat na tom, abyste získali "smysl a účel“. Pocit smyslu a posun vpřed nám pomáhá udržovat energii a naději.
Trik spočívá v tom, že uprostřed krize, kterou nemůžete ovlivnit, identifikujete pozitiva.
Ztráta zaměstnání může znamenat, že máte více času pomáhat dětem s domácími úkoly. Nebo jste možná motivováni ke změně zdravého životního stylu v reakci na novou lékařskou diagnózu. I když smysl a cíl nejsou hned zřejmé, můžete zvážit, zda se je nepokusíte hledat v každodenních okamžicích.

6. Zavedení zdravých rituálů
Rituály vás mohou ukotvit v době změn a nejistoty.

Zdravé rituály mohou zahrnovat:

  • přidání pravidelného cvičení všímavosti
  • závazek každodenního ranního cvičení
  • praktikování různých relaxačních technik
  • jednou týdně si naplánovat kávu s přítelem.
  • psaní deníku každý večer
  • každodenní 15minutový pobyt na slunci nebo čerstvém vzduchu.

V romantickém vztahu mohou rituály také poskytnout určitou útěchu v těžkých chvílích. Páry potřebují aktivně chránit svůj vztah zdravými rituály, jako jsou rande bez dětí, čas, kdy se nemluví o práci, a věci, které jim pomáhají zůstat ve spojení a rovnováze. Je prospěšné všímat si toho, co vám pomáhá vrátit se do správných kolejí.

7. Napojení na váš podpůrný systém

Váš podpůrný systém jsou všichni lidé, kterým na vás záleží a kteří vám mohou být k dispozici a nabídnout praktickou pomoc, radu nebo povzbuzení. Je nezbytné zaměřit se na své vztahy, protože tito lidé vám mohou být velmi užiteční. Když procházíte těžkým obdobím, můžete se cítit izolovaně, ale obklopit se důvěryhodným systémem podpory je velmi potřebné.

Nejdůležitějším faktorem, který rozhodne o tom, jak zvládneme těžké období, bude to, zda se cítíme propojeni a podporováni. Klidně zavolejte nebo napište zprávu kamarádovi nebo příteli. Sedněte si s ním a neříkejte nic nebo říkejte všechno.

Pokud raději hledáte podporu z jiných zdrojů, zvažte, zda se nepřidat k nějaké podpůrné nebo komunitní skupině. Existují podpůrné skupiny pro jednotlivce, kteří zažívají těžkosti. Tím, že se připojíte ke komunitě, nebudete sami a nebudete se cítit osaměle. Budete mít kolem sebe lidi, kteří vám rozumí a podporují vás.

8. Hledání zdravého sebevyjádření

V těžkých časech může také hodně pomoci se nějak vyjádřit, zdravě ventilovat emoce. Můžete psát deník – strukturovaně nebo volnou formou, vést rozhovor s blízkým přítelem nebo členem rodiny nebo se třeba začít více starat o sebe sama.

9. Využití nástrojů pro zvládání stresu

V současné situaci může také pomoci to, co vám už vám v minulosti pomáhalo zvládat stres. Dělejte to, o čem víte, že funguje

  • Třeba setkání s přáteli na večeři? Cítíte se dobře, když děláte dobrovolníka v místním útulku pro zvířata? Potřebujete se zaměřit na své fyzické zdraví, abyste se přeskupili? Nic z toho není problém!

Napište si, za co všechno jste vděční a co se vám v životě daří.

  • Odbornící radí, abyste byli ve vděčnosti cílevědomí. Toto cvičení vám dodá naději a povznese vašeho ducha. Při těchto činnostech buďte pozorní a vnímejte své pozitivními pocity.

Nemusíte sníst hned celého slona

  • Rozdělení významných událostí na menší, lépe zvládnutelné části je nezbytnou a adaptivní součástí přežití.

10. Zvažte terapii

Odborník na duševní zdraví vám může pomoci utřídit vaše pocity a vytvořit strategie zvládání. Může se také stát bezpečným prostorem, kde budete cítit podporu a zároveň pracovat na realizovatelném plánu, jak překonat těžké období.

Závěrem

Procházet těžkým obdobím je součástí lidské zkušenosti. I když je pociťujete jako náročné, většinou nebudou trvalé. Pokud jsou, existují způsoby, jak se s nimi efektivně vyrovnat. Pokud prožíváte těžké období, zvažte změnu perspektivy a zaměřte se na to, jaké aspekty situace můžete ovlivnit, abyste se cítili lépe.
 

Autor: David Seibert

Foto zdroj pexels.com

Články s podobnými tématy