10 důvodů, proč je skvělé si psát deník

Jestli hledáte opodstatnění a nejste si jisti, zda se vám těch pár minut času denně či týdně vůbec vyplatí, přečtěte si několik argumentů hovořících jasně pro jeho smysl.

Patetické scény z červených knihoven, kdy si hlavní postava – převážně žena jménem Brigit – píše svůj slzami a úzkostmi rozbouřený deník, nám mnoho inspirace, proč také začít zaznamenávat svoje každodenní zážitky, dát nemusí. Na druhou stranu může být v budoucnu škoda se nad staršími záznamy třeba i v kruhu blízkých nezasmát nebo se nezamyslet nad tím, co předcházelo tomu či onomu vývoji klíčových osudových situací. A koneckonců, spálit ho můžete vždycky. A pokud tak učinit nestačíte a někde ho zašantročíte, vaši potomci budou mít památku ještě silnější než pouhé dobové fotografie.

Jestli hledáte opodstatnění a nejste si jisti, zda se vám těch pár minut času denně či týdně vůbec vyplatí, přečtěte si několik argumentů hovořících jasně pro jeho smysl.

1. Řád – najít si každý den pár minut na dívání se do prázdna, uchopení sklenky nebo lenošení na sedačce najdeme skoro vždy a bez otálení. Psaní deníků vás povede k pravidelnosti a řádu, což časem oceníte.

2. Osobní hygiena – vypíšete se z bolestí a hněvu, tudíž získáte odstup a eliminujete tak část negativní energie v dialogu s lidmi, které byste jinak poslali do háje a později toho litovali.

3. Humor – potrháte se smíchy, když ne hned, tak s odstupem určitě ano. A to je zdravé. Jak jste jen mohli to či ono tehdy tak prožívat…

4. Formulace myšlenek – nikdy nevíte, kdy se vám tato dovednost bude hodit, navíc tak přirozeně oddělujete myšlenková zrna od plev. Papír sice stále unese mnohé, ale to síto je přirozené.

5. Kreativita – psaní stejně jako skládání hudby či kreslení kreativitu jednoznačně podporuje. Na některé nápady byste nemuseli jinak přijít.

6. Prioritizace – stačí se po pár dnech ohlédnout a můžete být sami překvapeni, jakými zbytečnostmi trávíte čas. I díky deníku ten svůj začnete lépe využívat.

7. Zábava – pokud vydržíte, získáte nejen nový rituál, ale prostředek pro zlepšení svojí nálady. Po pár minutách se budete hodiny a hodiny cítit lépe. Zasmát se sám sobě je štěstí.

8. Sebepoznání – dozvíte se o sobě věci, které jinak vytěsňujete nebo v toku dějin zůstávají bez povšimnutí. Přestanete si nalhávat, že je něco jinak než ve skutečnosti.

9. Zdraví – čímkoliv se očistíme, jsme spokojenější, tudíž zdravější, psychicky i fyzicky.

10. Vzpomínky – nemusíte být Homér ani Čapek, aby byly silné a zpětně příjemně nostalgické. Můžete je dokonce i vydat knižně.

To už je dost pádných argumentů alespoň to zkusit. Co myslíte?

Magnolist je zjednodušeně seznam zážitků, nápadů, možností nebo inspirace, které mohou udělat náš život barevnější. Můžeme si tak udělat pořádek v myšlenkách, co vlastně chceme od života, vztahu, nebo nějaké životní změny. Můžeme ho řešit na celý život, dekádu, rok, nebo třeba jen na prázdniny. Zkrátka Magnolist je pomůcka, abychom si uvědomili, že možností je mnohem více, než nás na první pohled může napadnout.

Autor: Antonín Parma

Články s podobnými tématy